Interpretacja indywidualna z dnia 4 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.507.2024.2.BS
W którym momencie i w jakiej wysokości Spółka powinna rozpoznać przychód z tytułu zbycia Wierzytelności na rzecz Faktora.
Interpretacja indywidualna– stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie pytania Nr 1 jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
28 sierpnia 2024 r., za pośrednictwem platformy ePUAP, wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych, m.in. w zakresie ustalenia w którym momencie i w jakiej wysokości Spółka powinna rozpoznać przychód z tytułu zbycia Wierzytelności na rzecz Faktora.
Uzupełnili go Państwo, w odpowiedzi na wezwanie pismem z 8 października 2024 r. (data wpływu 9 października 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego
A S.A. (dalej: „Spółka”; „Wnioskodawca” lub „Faktorant”) jest polskim rezydentem podatkowym. (…). Głównym przedmiotem działalności Spółki jest zatem działalność produkcyjna, (…). Podstawowymi produktami, z których Spółka realizuje największe przychody ze sprzedaży są:
- urządzenia grzewcze;
- kotły centralnego ogrzewania różnego typu,
- podgrzewacze wody oraz
- rozwiązania oparte na odnawialnych źródłach energii.
W związku z dynamicznym wzrostem sprzedaży oraz stosowanym wobec kontrahentów mechanizmem odroczeń w terminach płatności (tzw. kredytów kupieckich) Spółka w celu poprawy płynności finansowej, a także uzyskania większej stabilności w tym zakresie, zdecydowała się na skorzystanie z usług faktoringu i zawarła umowę z wyspecjalizowanym w tych usługach podmiotem (Faktor).
Zgodnie z warunkami wynikającymi z umowy faktoringu Faktor nabywa wszystkie bezsporne Wierzytelności pieniężne przysługujące Spółce jako Faktorantowi wobec jej kontrahentów, objętych tzw. Listą Kontrahentów, w dacie powstania tych Wierzytelności. Wierzytelność powstaje z dniem wykonania dostawy lub usługi, jednak nie później niż w dniu wystawienia faktury przez Spółkę na rzecz Kontrahenta.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty