Interpretacja indywidualna z dnia 29.10.2019, sygn. 0114-KDIP3-3.4011.364.2019.1.JK3, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-3.4011.364.2019.1.JK3
Okoliczność, że dwie osoby Wnioskodawca i jego była żona wychowują to samo dziecko wyklucza możliwość uznania, że którakolwiek z tych osób wychowuje dziecko samotnie. Prawo do preferencyjnego opodatkowania dochodów nie przysługuje bowiem wszystkim osobom stanu wolnego posiadającym dzieci własne lub przysposobione, o których mowa w art. 6 ust. 4, a wyłącznie tym, które samotnie wychowują te dzieci. Wnioskodawca nie spełnia zatem warunków określonych w art. 6 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do skorzystania z preferencyjnego rozliczenia jako osoby samotnie wychowującej dziecko za 2018 r., jak również za lata następne, jeżeli nie zmieni się stan faktyczny lub nie ulegną zmianie przepisy prawa podatkowego w tym zakresie.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 26 sierpnia 2019 r. (data wpływu 28 sierpnia 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z rozliczenia w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dziecko jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 28 sierpnia 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z rozliczenia w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dziecko.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
W dniu 4 września 2013 roku Sąd Okręgowy rozwiązał przez rozwód związek małżeński zawarty w dniu 28 czerwca 2002 roku, Wnioskodawcy i M.C. Wykonywanie władzy rodzicielskiej nad małoletnim synem pozostawił obojgu rodzicom ustalając miejsce zamieszkania dziecka każdorazowo w miejscu zamieszkania matki. Kosztami utrzymania i wychowania małoletniego obciążył obojga rodziców, z tym że udział ojca w tych kosztach ustalił na kwotę 100 złotych miesięcznie, płatnych do rąk matki do 10 każdego miesiąca, z ustawowymi odsetkami w razie uchylenia terminu płatności. Nie orzekł o kontaktach rodziców z małoletnim dzieckiem. W związku z powyższym:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty