Interpretacja indywidualna z dnia 09.08.2019, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.340.2019.1.PG, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.340.2019.1.PG
Brak możliwości odliczenia podatku naliczonego.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 5 czerwca 2019 r. (data wpływu 21 czerwca 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego VAT wynikającego z faktur dokumentujących wydatki poniesione w związku z realizacją projektu pn.: Wyposażenie Stowarzyszenia jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 21 czerwca 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego VAT wynikającego z faktur dokumentujących wydatki poniesione w związku z realizacją projektu pn.: Wyposażenie Stowarzyszenia.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Stowarzyszenie jest organizacją pozarządową, która nie figuruje w ewidencji podatników podatku od towarów i usług, jako podatnik VAT, gdyż nie prowadzi działalności gospodarczej. Obecnie Stowarzyszenie realizuje projekt pn. Wyposażenie Stowarzyszenia w zakresie małych projektów w ramach poddziałania Wsparcie na wdrożenie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność z wyłączeniem projektów grantowych oraz operacji w zakresie podejmowania działalności gospodarczej objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 na podstawie umowy z Samorządem Województwa. Budżet operacji obejmuje wydatki związane z zakupem regionalnych strojów ludowych, zakupem instrumentów muzycznych w tym: skrzypce, klarnet, bas i akordeon, zakupem sprzętu nagłaśniającego i mikrofonów, z zakupem komputera, drukarki i kamery. Wyposażenie to będzie służyło występom ogólnodostępnym i nieodpłatnym promującym region i kształtowanie wizerunku regionu, podejmowaniu przez Stowarzyszenie wszechstronnych działań zmierzających do popularyzacji muzyki i tańca ludowego, kształtowania wrażliwości estetycznej, a zwłaszcza podnoszenia kultury muzycznej i tanecznej oraz edukacji dzieci, młodzieży i dorosłych w tej dziedzinie. Stowarzyszenie nie jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT i nie składa deklaracji VAT-7. Towary i usługi zakupione w celu realizacji projektu pn.: Wyposażenie Stowarzyszenia nie będą generowały jakiegokolwiek obrotu dla Stowarzyszenia, a tym samym nie istnieje obrót opodatkowany podatkiem VAT. Towary i usługi nabyte w ramach realizacji projektu nie mają w świetle art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług związku z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT. Urząd Marszałkowski wraz z wnioskiem o płatność żąda indywidualnej interpretacji podatkowej dotyczącej kwalifikowalności podatku VAT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty