29.07.2019 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 29.07.2019, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.248.2019.2.KS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.248.2019.2.KS

Uznanie Wnioskodawcy za podatnika z tytułu nabycia udziałów i praw do tych udziałów i ich opodatkowania w Polsce.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 15 maja 2019 r. (data wpływu 20 maja 2019 r.) uzupełnionym pismem z dnia 18 lipca 2019 r. (data wpływu 23 lipca 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania Wnioskodawcy za podatnika z tytułu nabycia udziałów i praw do tych udziałów i ich opodatkowania w Polsce jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 maja 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania Wnioskodawcy za podatnika z tytułu nabycia udziałów i praw do tych udziałów i ich opodatkowania w Polsce. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 18 lipca 2019 r. (data wpływu 23 lipca 2019 r.) o uzupełnienie opisu sprawy oraz złożenie dodatkowych wyjaśnień i doprecyzowanie zakresu zapytania.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

Spółka (dalej również: Wnioskodawca) została utworzona w związku z planowaną zmianą struktury w grupie spółek prawa belgijskiego i polskiego (dalej: Grupa), w ramach której prowadzić będzie działalność wyłącznie holdingową. Spółka planuje nabycie udziałów oraz praw użytkowych przypisanych do tych udziałów w spółkach prawa belgijskiego. Spółka nie planuje prowadzenia działalności produkcyjnej, handlowej czy usługowej, nie zamierza też świadczyć usług, np. administracyjnych, rachunkowych czy informatycznych na rzecz spółek z Grupy.

Wnioskodawca pragnie wskazać, iż zgodnie z belgijskim prawem, prawo własności udziałów w spółkach może być rozdzielone od praw użytkowych/praw do czerpania korzyści finansowych z tych udziałów. Tym samym udziały w spółkach prawa belgijskiego mogą niejako dzielić się na: (i) tzw. nagie udziały (nude shares) oraz (ii) tzw. prawa użytkowe (usufruct rights) przypisane do udziałów i dające prawo do dywidendy. W takim przypadku posiadacz tzw. nagich udziałów pełni jedynie swoje funkcje właścicielskie (bez prawa do dywidendy), zaś posiadacz praw użytkowych do tych udziałów (usufruct rights) jest uprawniony do otrzymania dywidendy do tych właśnie udziałów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne