10.05.2019 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 10.05.2019, sygn. 0112-KDIL3-1.4011.84.2019.1.AG, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3-1.4011.84.2019.1.AG

Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika związanych z wypłaceniem osobom pozbawionym wolności i tymczasowo aresztowanym zasiłków wypadkowych.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 19 marca 2019 r. (data wpływu 26 marca 2019 r.), uzupełnionym w dniu 16 kwietnia 2019 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika związanych z wypłaceniem osobom pozbawionym wolności i tymczasowo aresztowanym zasiłków wypadkowych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 marca 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika związanych z wypłaceniem osobom pozbawionym wolności i tymczasowo aresztowanym zasiłków wypadkowych.

W dniu 16 kwietnia 2019 r. wpłynęło uzupełnienie wniosku.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Zakład Karny jest jednostką budżetową zgodnie z ustawą o finansach publicznych. Podstawowym przedmiotem działalności Zakładu Karnego jest przetrzymywanie osób skazanych prawomocnym wyrokiem sądu odbywających karę pozbawienia wolności lub karę aresztu.

Do prac porządkowych i pomocniczych na terenie Zakładu Karnego zatrudniani są osadzeni oraz osoby tymczasowo aresztowane. Zgodnie z art. 121 § 2 Kodeksu karnego wykonawczego, skazanego zatrudnia się na podstawie skierowania do pracy albo umożliwia się mu wykonywanie pracy zarobkowej w ramach umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło, umowy o pracę nakładczą lub na innej podstawie prawnej. Prace wykonywane przez osadzonych lub osoby tymczasowo aresztowane na rzecz Zakładu Karnego wykonywane są wyłącznie na podstawie skierowania do pracy. Wykonywanie odpłatnie pracy przez osoby fizyczne, na podstawie skierowania do pracy, w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania stanowi tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowego. Wskazane wyżej osoby podlegają obowiązkowo przedmiotowym ubezpieczeniom, jeżeli nie mają ustalonego prawa do emerytury lub renty i nie mają innych tytułów rodzących obowiązek ubezpieczeń społecznych. Jeżeli osoby te podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu, to obowiązkowe zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o SUS jest dla nich także ubezpieczenie wypadkowe. Natomiast ubezpieczeniu chorobowemu mogą podlegać dobrowolnie na swój wniosek. W przypadku, gdy zatrudniona osoba pozbawiona wolności lub tymczasowo aresztowana ulega wypadkowi w pracy Zakład Karny wypłaca poszkodowanemu zasiłek z ubezpieczenia społecznego (zasiłek wypadkowy).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne