Interpretacja indywidualna z dnia 19.03.2019, sygn. 0111-KDIB2-2.4015.13.2019.1.HS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4015.13.2019.1.HS
Skutki podatkowe otrzymania darowizny.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 800 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 17 stycznia 2019 r. (data wpływu 21 stycznia 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych otrzymania darowizny jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 21 stycznia 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków otrzymania darowizny.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest obywatelem polskim, polskim rezydentem podatkowym. Wnioskodawca jest osobą małoletnią. Wstępni Wnioskodawcy (babka z dziadkiem), mający miejsce rezydencji podatkowej na terytorium Niemiec, planują przekazać mu darowiznę pieniężną z majątku objętego wspólnością majątkową, której wartość przekroczy kwotę, o której mowa w art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Darowizna zostanie przekazana na rachunek płatniczy rodziców Wnioskodawcy. Rodzice Wnioskodawcy, mając na uwadze fakt, że Wnioskodawca jest osobą niepełnoletnią, zgodnie z art. 92 ustawy z 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. z 2017 r., poz. 682 ze zm. dalej: KRO), pełnią nad nim władzę rodzicielską, a jednocześnie są jego przedstawicielami ustawowymi (w myśl art. 98 § 1 KRO).
Darowizna pieniężna zostanie przekazana na rachunek płatniczy rodziców w celu umożliwiania im (jako osobom pełniącym władzę rodzicielską, zobowiązanym do zarządu majątkiem Wnioskodawcy) racjonalnego zarządzania i inwestowania długoterminowego tych środków. Istniejąca oferta banków prowadzenia rachunków bankowych dla dzieci nie przystaje do przypadków zarządzania większymi środkami i ogranicza się do działalności lokacyjnej, przy czym oferta lokat nie gwarantuje nawet ochrony wartości tych środków. Z kolei racjonalne zarządzenie środkami, np. poprzez aktywną zmianę funduszy inwestycyjnych, jest wykluczone z uwagi na konieczność wg banków każdorazowego uzyskiwania zgód sądowych. Dlatego też dziadkowie uzgodnili z rodzicami Wnioskodawcy, że środki zostaną przekazane na rachunek rodziców, przeznaczony wyłącznie dla Wnioskodawcy. Darowizna przekazana zostanie na podstawie umowy (zawartej pomiędzy dziadkami a Wnioskodawcą, w imieniu którego działać będzie rodzic jako przedstawiciel ustawowy), z której wprost będzie wynikać, że obdarowanym jest Wnioskodawca. W umowie tej nałożony zostanie na rodzica obowiązek racjonalnego zarządzania środkami i rozliczenia się z Wnioskodawcą z chwilą osiągnięcia przez niego pełnoletniości.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty