Interpretacja indywidualna z dnia 13.03.2019, sygn. 0115-KDIT1-3.4012.42.2019.1.MS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1-3.4012.42.2019.1.MS
Stawka przy sprzedaży nieruchomości zabudowanej.
INTERPRETACJA INDYWIDALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 24 stycznia 2019 r. (data wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości zabudowanej wg stawki 23% - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 24 stycznia 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek, o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości zabudowanej wg stawki 23%.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca (Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym) w toku prowadzonych postępowań egzekucyjnych z udziałem dłużniczki (), dokonał zajęcia nieruchomości - ograniczonego prawa rzeczowego w postaci spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego, położonego: , wpisanego w rejestrze lokali własnościowych: Spółdzielnia Mieszkaniowa X (Adres spółdzielni:), dla którego Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą o numerze KW
Dłużniczka prowadzi indywidualną specjalistyczną praktykę lekarską lek. med. - Pediatra, Specjalista Chorób Płuc, Alergolog.
Przedmiotowa nieruchomość została nabyta przez dłużnika w drodze umowy sprzedaży z dnia 12 lipca 2011 r., rep. . Lokal został nabyty za kwotę zł (..) na majątek osobisty dłużniczki, która jest zamężna i pozostaje z mężem w ustroju rozdzielności majątkowej. Lokal usługowy o powierzchni użytkowej 54,20 m. kw., położony jest na pierwszym piętrze w budynku jednopiętrowym. Lokal użytkowany jako gabinety lekarskie. W lokalu wyodrębniono następujące pomieszczenia: wiatrołap, 2 gabinety lekarskie, pomieszczenie do inhalacji, pomieszczenie socjalne, WC, WC dla pacjentów, poczekalnię i korytarz. Standard wykończenia i wyposażenia oraz jakość użytych materiałów daje podstawę do określenia standardu lokalu jako średniego. W toku postępowania dłużniczka oświadczyła, iż prawo własności do przedmiotowego lokalu przysługiwało dłużniczce od 2000 r. do 19 sierpnia 2008 r., następnie w okresie od 12 lipca 2011 r. do chwili obecnej. W okresie od 20 września 2004 r. do 19 sierpnia 2008 r. lokal był wynajmowany jako gabinet lekarski. Również obecnie od dnia 12 lipca 2011 r. lokal jest wynajmowany jako gabinet lekarski. Ponadto dłużniczka oświadczyła, iż przy nabyciu nieruchomości nie przysługiwało jej prawo do odliczenia podatku VAT, a wydatki na ulepszenie przedmiotowej nieruchomości nie przekroczyły 30% wartości początkowej lokalu. Zgodnie z oświadczeniem dłużniczki wydatki te zostały ujęte w ewidencji środków trwałych w 2000 r. Dłużniczka nie posiada dokumentacji poświadczającej ujęcie wydatków w ewidencji środków trwałych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty