21.02.2019 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 21.02.2019, sygn. 0115-KDIT1-2.4012.931.2018.1.AJ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1-2.4012.931.2018.1.AJ

Po wykupie samochodu z leasingu operacyjnego przeznaczonego na cele prywatne późniejsza jego sprzedaż nie będzie podlegała opodatkowaniu.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 26 grudnia 2018 r. (data wpływu 27 grudnia 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania sprzedaży samochodu osobowego przekazanego po wykupieniu z leasingu operacyjnego do majątku prywatnego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 grudnia 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania sprzedaży samochodu osobowego przekazanego po wykupieniu z leasingu operacyjnego do majątku prywatnego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Jest Pani przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej. Podlega pani w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów, wybrała Pani opodatkowanie podatkiem wg. skali podatkowej i rozlicza zaliczki na podatek dochodowy w tej formie. Jest Pani czynnym podatnikiem VAT, składa deklaracje kwartalne. Głównym przedmiotem Pani działalności gospodarczej są usługi księgowe. Prowadzi Pani małe biuro rachunkowe w domu i jeździ do klientów po odbiór dokumentów do ich firm, prowadzi księgowość w siedzibie klientów oraz również, gdy jest taka potrzeba jeździ Pani załatwiać sprawy dla klientów do Urzędów Skarbowych bądź ZUS. W czerwcu 2015 r. zawarła Pani umowę leasingu operacyjnego, która spełnia warunki określone w art. 23b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r., poz. 1509, z późn. zm.). Umowa była zawarta na okres 36 miesięcy, jednakże aneksem została przedłużona na 60 miesięcy i przewiduje możliwość wykupu samochodu po zakończeniu okresu umowy w zależności od woli leasingobiorcy. Umowa dotyczyła samochodu osobowego marki Nissan model Jukę, który wykorzystuje Pani w celu świadczenia usług. W okresie leasingu odlicza Pani 50% VAT z każdej faktury otrzymanej od leasingodawcy oraz z faktur dotyczących wydatków eksploatacyjnych i serwisowych dotyczących samochodu. Pozostała kwota każdej faktury stanowiła podatkowe koszty uzyskania przychodów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Zakończenie umowy leasingu ma nastąpić w czerwcu 2020 r. lub zostanie skrócony o rok i zostanie zakończony w czerwcu 2019 r., a faktura będzie wystawiona na kwotę wykupu ok. 850 zł brutto na Panią jako na przedsiębiorcę. Zastanawia się Pani, żeby nie wykorzystywać tego samochodu do końca umowy leasingowej dla celów prowadzonej działalności gospodarczej a jedynie tylko dla celów prywatnych, dlatego nie będzie Pani ujmować ostatnich rat leasingowych w kosztach i odliczać z nich w deklaracji VAT-7 podatku naliczonego i nie ujmie faktury dotyczącej wykupu w kosztach podatkowych ani ewidencji środków trwałych i nie odliczy w deklaracji VAT-7 podatku naliczonego z niej wynikającego. Będzie Pani chciała sprzedać samochód w okresie nie krótszym niż 6 miesięcy od momentu wykupu samochodu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne