Interpretacja indywidualna z dnia 24.01.2019, sygn. 0114-KDIP4.4012.841.2018.1.MP, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4.4012.841.2018.1.MP
Zwolnienie od podatku usług prowadzenia punktów kasowych.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r. poz. 800 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 12 grudnia 2018 r. (data wpływu 19 grudnia 2018 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usług prowadzenia punktów kasowych jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19 grudnia 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usług prowadzenia punktów kasowych.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Podatnik (dalej także Wnioskodawca) wykonuje czynności świadczenia usług zastępczej obsługi kasowej. Zleceniodawcą usługi jest przewoźnik kolejowy, który wskazuje lokalizacje, gdzie usługa ma być wykonywana. Zakresem usługi (i zakresem niniejszego zapytania) są objęte w szczególności pobór opłat przewozowych od klientów przewoźnika, przyjmowanie wpłat od pracowników przewoźnika, przyjmowanie wpłat z tytułu innych opłat przewozowych, w tym z odroczoną zapłatą (do uiszczenia w kasie w terminie późniejszym). Za wykonanie takich usług, Wnioskodawcy jest wypłacane wynagrodzenie, po złożeniu faktury przewoźnikowi. Podatnik w ramach usługi może także wykonywać - i to już bez odrębnego wynagrodzenia - dodatkowe czynności pomocnicze, w tym głównie towarzyszące wydaniu biletu podróżnemu (tj. biletu potwierdzającego dokonanie opłaty za przejazd) np. w postaci udzielania informacji o kursowaniu pociągów, o prawach podróżnego, przyjmowanie skarg w celu ich przekazania przewoźnikowi do rozpoznania. Wynagrodzenie jest należne tylko za czynności o charakterze finansowym i wpływy te (należne przewoźnikowi) są podstawą obliczenia wynagrodzenia. Wynagrodzenie jest zmienne lub stałe. Wszystkie operacje są dokonywane na urządzeniach (drukarkach fiskalnych, systemie sprzedaży) Zleceniodawcy. Utargi zgromadzone na rzecz przewoźnika są przekazywane jemu, na wskazany rachunek bankowy. Dodatkowo, Wnioskodawca rozważa świadczenie usług zastępczej obsługi kasowej w innej jednostce (samorządu terytorialnego), w zakresie przyjmowania wpłat z tytułu czynszu, opłat skarbowych itp., które przekazywane są na rachunek bankowy odbiorcy (zleceniodawcy usługi). Od takich czynności należne będzie wynagrodzenie za każdą sztukę zrealizowanej transakcji. Podatnik korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, na podstawie art. 113 Ustawy (zwolnienie podmiotowe). W obecnej chwili, suma całkowitej sprzedaży dokonanej przez podatnika, nie przekroczyła progu, który powodowałby utracenie prawa do zwolnienia od podatku, opisanego w art. 113 ust. 9 Ustawy. W chwili przekroczenia tego progu lub wcześniej, Podatnik dokona zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R i stoi na stanowisku, że do świadczonych usług, opisanych w niniejszym zapytaniu, będzie miało zastosowanie zwolnienie przedmiotowe, wskazane w art. 43 Ustawy. Pozostałe natomiast usługi (których nie dotyczy niniejszy wniosek i które nie są zwolnione przedmiotowo z podatku) będą opodatkowane według stawek dla nich przewidzianych w Ustawie. Po dokonaniu zgłoszenia rejestracyjnego dojdzie zatem do świadczenia usług zarówno zwolnionych z podatku VAT jak i opodatkowanych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty