Interpretacja indywidualna z dnia 16.07.2018, sygn. 0112-KDIL2-3.4012.251.2018.1.AS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-3.4012.251.2018.1.AS
Określenie podstawy opodatkowania z tytułu wniesienia wkładu niepieniężnego do Spółki kapitałowej.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 18 maja 2018 r. (data wpływu 18 maja 2018 r.), uzupełnionym pismem z dnia 30 maja 2018 r. (data wpływu 6 czerwca 2018 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia podstawy opodatkowania z tytułu wniesienia wkładu niepieniężnego do Spółki kapitałowej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 18 maja 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia podstawy opodatkowania z tytułu wniesienia wkładu niepieniężnego do Spółki kapitałowej. Wniosek uzupełniono w dniu 6 czerwca 2018 r. o pełnomocnictwo.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (dalej: Wnioskodawca). Obecnie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca wykorzystuje środki transportu, które stanowią przedmiot umów leasingu. Środki transportu wykorzystywane na podstawie umów leasingu są przez Wnioskodawcę wykorzystywane do działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług, w szczególności są one wynajmowane innym podmiotom. Wnioskodawca planuje wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (dalej: Spółka), którego przedmiotem będą prawa i obowiązki Wnioskodawcy wynikające z zawartych umów leasingu środków transportu, a także prawa i obowiązki Wnioskodawcy wynikające z zawartych przez Wnioskodawcę jako wynajmującego umów najmu leasingowanych środków transportu (dalej łącznie: Wkład). W zamian za wniesienie Wkładu Wnioskodawca obejmie udziały w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki. Należy przy tym zakładać, że Wartość nominalna udziałów objętych przez Wnioskodawcę w zamian za Wkład będzie niższa od wartości rynkowej Wkładu. Różnica między wartością rynkową Wkładu a wartością nominalną udziałów objętych przez Wnioskodawcę zostanie przekazana na kapitał zapasowy Spółki (stanowić będzie tzw. agio). Poza udziałami w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki, Wnioskodawca nie otrzyma żadnych innych dodatkowych świadczeń, w tym w szczególności strony nie ustalą, że Spółka przekaże na rzecz Wnioskodawcy środki pieniężne odpowiadające wysokości podatku VAT naliczonego, rozpoznanego przez Spółkę w związku z transakcją. Wkład nie będzie stanowił przedsiębiorstwa, ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy VAT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty