Interpretacja indywidualna z dnia 18 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.851.2024.2.JM
Niepodleganie opodatkowaniu podatkiem VAT wycofania udziałów w Spółkach i przekazania ich do majątków osobistych wspólników.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
11 października 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 10 października 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy niepodlegania opodatkowaniu podatkiem VAT wycofania udziałów w Spółkach z o.o. z Państwa majątku i przekazania ich do majątków osobistych wspólników. Uzupełnili go Państwo pismem z 12 grudnia 2024 r. (wpływ 13 grudnia 2024 r.) – w odpowiedzi na wezwanie. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest Spółką jawną pod nazwą Spółka jawna - dalej Spółka jawna. Ww. Spółka jawna nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Spółka jawna jest czynnym podatnikiem podatku VAT.
Spółka jawna posiada udziały w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością - dalej Sp. z o.o., przy czym część z tych udziałów w Sp. z o.o. jest w bezpośredniej kontroli Wspólników Spółki jawnej - czyli jako osoby fizyczne są oni wspólnikami tych Spółek z o.o., jak i w pośredniej kontroli - tj. poprzez ww. Spółkę jawną, która widnieje jako wspólnik w tych Sp. z o.o.
Ww. Sp. z o.o. posiadają swoje siedziby na terytorium Polski.
Udziały w Sp. z o.o. zostały nabyte przez Spółkę jawną od byłych wspólników tych spółek (osoby trzecie) w transakcjach, które nie podlegały opodatkowaniu VAT (sprzedający nie działali jako podatnicy VAT), w związku z tym, przy ich nabyciu nie przysługiwało Spółce jawnej prawo do odliczenia podatku naliczonego.
Dla uporządkowania sytuacji, w tym w szczególności uporządkowania struktury grupy powiązanych osobowo i kapitałowo spółek rozważane jest doprowadzenie do sytuacji, w której udziały w Sp. z o.o. będą wyłącznie w bezpośredniej kontroli Wspólników Spółki jawnej - osób fizycznych, a więc doprowadzenie do zlikwidowania sytuacji, w której prawo własności udziałów w Sp. z o.o. jest realizowane za pośrednictwem Spółki jawnej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty