Interpretacja indywidualna z dnia 17 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.706.2024.2.AM
Brak opodatkowania podatkiem VAT rozwiązania Spółki Jawnej po uprzednim przeniesieniu składników majątkowych ww. Spółki na rzecz Wspólnika.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
2 września 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 2 września 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy kwestii braku opodatkowania podatkiem VAT rozwiązania Spółki Jawnej po uprzednim przeniesieniu składników majątkowych ww. Spółki na rzecz Wspólnika. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 20 listopada 2024 r. (wpływ 20 listopada 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego (z uwzględnieniem uzupełnienia wniosku)
Wnioskodawczyni jest spółką jawną (dalej również: „Spółka”) i zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (VAT).
Wspólnikami Spółki są dwie osoby fizyczne - małżonkowie pozostający w ustroju małżeńskiej wspólności majątkowej. Zgodnie z umową Spółki każdy ze wspólników posiada po 50% udziałów w zysku Spółki.
Działalność gospodarcza Spółki polega w głównej mierze na wynajmie nieruchomości na rzecz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Spółka nie prowadzi usług najmu na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.
W celu wyposażenia Spółki w mienie służące jej do prowadzenia działalności gospodarczej, wspólnicy wnieśli do Spółki wkłady, zarówno gotówkowe, jak i w postaci wkładu niepieniężnego. Do Spółki wniesiono zorganizowaną część przedsiębiorstwa (zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do działalności hotelarskiej i wynajmu apartamentów), który obejmował w szczególności: nieruchomości (zabudowane jak i niezabudowane, o łącznej powierzchni: (…) ha), wierzytelności, zobowiązania, wszelkie prawa i obowiązki wynikające z umów o pracę z pracownikami. Niezależnie od wniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa wspólnicy wnieśli do Spółki tytułem wkładu niepieniężnego szereg nieruchomości gruntowych o łącznej powierzchni 2,804 ha, a także nieruchomość lokalową o pow. (…) m kw.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty