Interpretacja indywidualna z dnia 02.07.2018, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.241.2018.1.MS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.241.2018.1.MS
Czy powstające różnice kursowe, od tej części zobowiązań i należności wyrażonych w walucie obcej, które nie zostały uregulowane w drodze potrącenia ale w drodze zapłaty w formie przelewu w walucie obcej (tzn. nie w PLN) stanowią dla Wnioskodawcy różnice kursowe w rozumieniu Ustawy o CIT (tj. czy ustalone w ten sposób dodatnie różnice kursowe stanowią przychody podatkowe, a ujemne różnice kursowe stanowią koszty uzyskania przychodów)?
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 11 maja 2018 r. (data wpływu 16 maja 2018 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia, czy powstające różnice kursowe, od tej części zobowiązań i należności wyrażonych w walucie obcej, które nie zostały uregulowane w drodze potrącenia ale w drodze zapłaty w formie przelewu w walucie obcej stanowią dla Wnioskodawcy różnice kursowe w rozumieniu ustawy o CIT (pytanie oznaczone we wniosku nr 3) - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 16 maja 2018 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia, czy powstające różnice kursowe, od tej części zobowiązań i należności wyrażonych w walucie obcej, które nie zostały uregulowane w drodze potrącenia ale w drodze zapłaty w formie przelewu w walucie obcej stanowią dla Wnioskodawcy różnice kursowe w rozumieniu ustawy o CIT.
We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest spółką z o.o. (dalej również: Spółka lub Wnioskodawca), która prowadzi działalność gospodarczą i podlega na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych (dalej: CIT) od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty