07.05.2018 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 07.05.2018, sygn. 0113-KDIPT3.4011.196.2018.1.KSM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT3.4011.196.2018.1.KSM

Czy w opisanej sytuacji w zeznaniach podatkowych za 2017 r. Wnioskodawczyni miała prawo do odliczenia ulgi prorodzinnej w pełnej wysokości, zgodnie z art. 27f ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku złożonym w dniu 11 kwietnia 2018 r. o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z ulgi prorodzinnej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 kwietnia 2018 r. do tutejszego Organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wyrokiem Sądu Okręgowego w z dnia 23 maja 2017 r. w sprawie o sygn. akt został orzeczony rozwód Wnioskodawczyni z pozwanym współmałżonkiem. Wyrok uprawomocnił się w dniu 14 czerwca 2017 r. Zgodnie z wyrokiem to Wnioskodawczyni powierzono wykonywanie władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi: .. , urodzonym w dniu . 2001 r. i urodzoną w dniu . 2007 r., jednocześnie ograniczając władzę rodzicielską byłemu mężowi do prawa współdecydowania z Wnioskodawczynią o istotnych sprawach dotyczących dzieci stron, w szczególności związanych ze zmianą miejsca pobytu, organizowaniem ich wypoczynku, leczeniem, zasadami wychowania, kierunkiem i zakresem kształcenia. Jednocześnie zasądzono od ojca na rzecz syna alimenty, w kwocie po 500 zł miesięcznie i na rzecz córki, po 400 zł miesięcznie (pkt 4 wyroku) oraz ustalono kontakty ojca z dziećmi (pkt 3 wyroku).

Istotnym jest, że pozew o rozwód został złożony jeszcze w 2016 r., zaś strony nie prowadziły wspólnego gospodarstwa domowego już od listopada 2016 r., bowiem były maż Wnioskodawczyni wyprowadził się z dotychczasowego, wspólnie zajmowanego mieszkania. Od 2016 r. były mąż faktycznie nie wykonuje władzy rodzicielskiej nad wspólnymi dziećmi. Ojciec dzieci, ponad zasądzone alimenty (które wpłaca nieterminowo) nie partycypował w rosnących kosztach ich utrzymania, tj. nie interesował się czy Wnioskodawczyni ma środki na zakup niezbędnych dla dzieci leków, wyżywienia, ubrań, nie dokładał się do kosztów zajęć pozalekcyjnych, wizyt lekarskich, czy wypoczynku dzieci, oraz sam dzieciom również nigdy nie zaproponował żadnego wspólnego wyjazdu na wypoczynek (choć sam wyjeżdża na wypoczynek z nową rodziną). Ojciec dzieci praktycznie nie wykorzystuje również możliwości spotkań z dziećmi. Kontaktuje się z nimi sporadycznie, głównie telefonicznie (sms-y). Przez cały 2017 r. widział się z dziećmi zaledwie kilkukrotnie na 3-4 godziny. Ostatni raz ojciec dzieci widział je 3 lutego 2018 r. (2,5 godz.), a wcześniej we wrześniu 2017 r. Zabrał je wtedy na pizzę/obiad, przy czym zajmował się głownie córką swojej nowej partnerki, własnym dzieciom praktycznie nie poświęcając uwagi. W tym czasie (tj. od momentu wyprowadzki z domu w 2016 r.), ojciec dzieci nie odrabiał z nimi lekcji, nie zapewniał im w tym czasie rozrywki, lub aktywnego spędzania czasu. Ojciec dzieci nawet nie stara się uczestniczyć w ich wychowaniu, nie opiekuje się nimi w chorobie, nie odrabia z nimi lekcji, nie interesuje się ich edukacją (nie zna ocen jakie dzieci otrzymują w szkole), nie dba o ich rozwój fizyczny i duchowy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne