09.03.2018 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 09.03.2018, sygn. 0111-KDIB4.4015.8.2018.1.AD, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB4.4015.8.2018.1.AD

Mimo iż darowizna zostanie dokonana do majątku wspólnego (bezudziałowego) to na gruncie ustawy o podatku od spadków i darowizn podstawę opodatkowania dla Wnioskodawcy winna stanowić połowa wartości nabytej nieruchomości. Skoro jednak nabycie będzie następowało od osoby najbliższej (brata) Wnioskodawca będzie mógł skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania na mocy art. 4a ustawy.

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2017 r., poz. 201, ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 8 stycznia 2018 r. (data wpływu 12 stycznia 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych otrzymania darowizny od brata do majątku wspólnego:

  • w części dotyczącej możliwości skorzystania ze zwolnienia wynikającego z art. 4a ustawy w stosunku do całej nieruchomości jest nieprawidłowe,
  • w pozostałym zakresie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 stycznia 2018 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych otrzymania darowizny od brata do majątku wspólnego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Brat Wnioskodawcy wraz z żoną są właścicielami nieruchomości zabudowanej dwoma budynkami niemieszkalnymi. Pomiędzy małżonkami obowiązuje ustrój wspólności małżeńskiej. Brat Wnioskodawcy zamierza dokonać darowizny przedmiotowej nieruchomości na rzecz Wnioskodawcy. Wnioskodawca również pozostaje w związku małżeńskim, w którym istnieje stan majątkowej wspólności małżeńskiej. Żona brata Wnioskodawcy wyraża zgodę na dokonanie darowizny nieruchomości, co zostanie zapisane w umowie darowizny sporządzonej w formie aktu notarialnego.

Zgodnie z wolą brata Wnioskodawcy darowizna nieruchomości będzie dokonana do majątku wspólnego Wnioskodawcy i jego żony. Do przekazania darowizny nieruchomości do majątku wspólnego dojdzie w drodze umowy, w której Wnioskodawca będzie występował w charakterze obdarowanego, a jego żona złoży oświadczenie o przyjęciu darowizny.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne