28.02.2018 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 28.02.2018, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.455.2017.MS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.455.2017.MS

ustalenie kolejności zbycia udziałów (w tym zbycia w celu umorzenia) i rozpoznanie kosztów uzyskania przychodów z dobrowolnego umorzenia udziałów

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 27 grudnia 2017 r. (data wpływu 29 grudnia 2017 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia kolejności zbycia udziałów (w tym zbycia w celu umorzenia) i rozpoznanie kosztów uzyskania przychodów z dobrowolnego umorzenia udziałów jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 grudnia 2017 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia kolejności zbycia udziałów (w tym zbycia w celu umorzenia) i rozpoznanie kosztów uzyskania przychodów z dobrowolnego umorzenia udziałów.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca) jest polskim rezydentem podatkowym, udziałowcem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Polski (dalej: Spółka). Oprócz Wnioskodawcy udziałowcem Spółki jest jeszcze jedna osoba fizyczna (polski rezydent podatkowy) oraz osoba prawna, spółka kapitałowa z siedzibą na terytorium Francji (francuski rezydent podatkowy). W chwili obecnej Wnioskodawca posiada 494 udziały w Spółce o łącznej wysokości Y zł. Nie jest możliwa identyfikacja poszczególnych, posiadanych przez Wnioskodawcę udziałów w Spółce. W chwili obecnej, Wnioskodawca planuje przekazać żonie (dalej: Małżonka) w drodze umowy darowizny, część spośród posiadanych przez siebie udziałów w kapitale zakładowym Spółki. W dniu dokonania umowy darowizny pomiędzy Wnioskodawcą a Małżonką obowiązywała będzie ustawowa rozdzielność majątkowa. Pozostałą część udziałów, nie objętą wyżej wymienioną umową darowizny, w liczbie 179 udziałów (zakupionych przez Wnioskodawcę w dniu maja 20 r. od byłego wspólnika Spółki spółki kapitałowej z siedzibą na terytorium Holandii), Wnioskodawca planuje umorzyć za zgodą Wspólnika (Wnioskodawcy) w drodze nabycia udziałów przez Spółkę (w ramach jednego lub kilku umorzeń). Umorzenie to odbędzie się w sposób przewidziany w art. 199 § 1 KSH (umorzenie dobrowolne). Za umorzenie udziałów Spółki, Wnioskodawca otrzyma wynagrodzenie w postaci pieniężnej. Wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziałów Spółki zostanie pokryte z zysku Spółki. Z całej puli posiadanych obecnie przez Wnioskodawcę udziałów, udziały będące przedmiotem planowanego umorzenia zostały nabyte przez Wnioskodawcę w ostatniej kolejności. Wynagrodzenie za umorzenie wyniesie równowartość liczby umarzanych udziałów i kwoty EUR za każdy umorzony udział (przeliczone na złote według kursu średniego NBP na dzień poprzedzający dzień zbycia w celu umorzenia). Z tytułu tej transakcji Wnioskodawca rozpozna dochód do opodatkowania (koszty uzyskania przychodów będą niższe niż cena umorzenia udziałów).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne