Interpretacja indywidualna z dnia 02.02.2018, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.630.2017.2.JN, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.630.2017.2.JN
Podatek od towarów i usług w zakresie obliczenia podstawy opodatkowania (marży) przy sprzedaży samochodu używanego oraz w zakresie importu usług z tytułu nabycia usług przygotowania dokumentów, przygotowania samochodu do transportu, transportu samochodu oraz prowizji dla serwisu aukcyjnego i wykazania ich w deklaracji VAT-7.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 27 listopada 2017 r. (data wpływu 5 grudnia 2017 r.) uzupełnionym w dniu 23 stycznia 2018 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obliczenia podstawy opodatkowania (marży) przy sprzedaży samochodu używanego oraz w zakresie importu usług z tytułu nabycia usług przygotowania dokumentów, przygotowania samochodu do transportu, transportu samochodu oraz prowizji dla serwisu aukcyjnego i wykazania ich w deklaracji VAT-7 jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 5 grudnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obliczenia podstawy opodatkowania (marży) przy sprzedaży samochodu używanego oraz w zakresie importu usług z tytułu nabycia usług przygotowania dokumentów, przygotowania samochodu do transportu, transportu samochodu oraz prowizji dla serwisu aukcyjnego i wykazania ich w deklaracji VAT-7. Wniosek został uzupełniony w dniu 23 stycznia 2018 r. o brakującą opłatę.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu samochodami używanymi. Jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Na zagranicznej aukcji Wnioskodawca zakupił używany, w rozumieniu art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług, samochód osobowy. Samochód ten nabył z zamiarem dalszej odprzedaży. Po zakończonej aukcji, od sprzedawcy samochodu, Wnioskodawca otrzymał potwierdzenie swojego zamówienia (dokument typu faktura proforma) z wyszczególnionymi kwotami za poszczególne elementy składające się na łączną kwotę, jaką był zobowiązany uiścić w związku z zakupem tego samochodu (zał. nr 1). Kwota ta, oprócz ceny za samochód, zawiera również kwoty za przygotowanie dokumentów (w tym tłumaczenie), kwotę za przygotowanie pojazdu do transportu, oraz prowizję dla serwisu aukcyjnego. Poszczególne składniki transakcji: cena za samochód 1125 , cena za przygotowanie dokumentów 25 , cena za przygotowanie samochodu do transportu 49 oraz kwota prowizji dla serwisu aukcyjnego 375 (razem 1574 ). Wystawcą tego dokumentu była firma: X, numer NIP: (...). Całą kwotę 1574 Wnioskodawca wpłacił na podane na aukcji konto bankowe sprzedawcy, jako kwotę należną sprzedającemu. Po sfinalizowaniu transakcji otrzymał następujące faktury:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty