Interpretacja indywidualna z dnia 02.02.2018, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.453.2017.1.KS1, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.453.2017.1.KS1
W zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na uregulowanie zobowiązań dotyczących towarów handlowych wniesionych do spółki cywilnej przez wspólników tej spółki które zostały przez Nich nabyte w drodze spadku.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1, art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 29 listopada 2017 r. (data wpływu 5 grudnia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na uregulowanie zobowiązań dotyczących towarów handlowych wniesionych do spółki cywilnej przez wspólników tej spółki które zostały przez Nich nabyte w drodze spadku - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 5 grudnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na uregulowanie zobowiązań dotyczących towarów handlowych wniesionych do spółki cywilnej przez wspólników tej spółki które zostały przez Nich nabyte w drodze spadku.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
W dniu 22.09.2017 r. zmarł Eugeniusz K. prowadzący działalność gospodarczą w zakresie handlu opodatkowaną na zasadach ogólnych podatkiem progresywnym i prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów.
Spadkobiercami po zmarłym zostali:
- Maria K. - żona,
- Marcin K. - syn,
- Elżbieta K. - córka.
Spadkobiercy zdecydowali, że wspólnie na zasadach spółki cywilnej będą kontynuować działalność po zmarłym Eugeniusz K. Umowa Spółki Cywilnej została zawarta 27.09.2017 r. do której jako wkład wnieśli otrzymane w spadku towary handlowe. Spółka rozpoczęła działalność 02.10.2017 r. Wspólnicy wybierali opodatkowanie na zasadach ogólnych i prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Po śmierci Eugeniusza K. sporządzili remanent towarów handlowych według cen zakupu netto i wpisali go do księgi przychodów i rozchodów jako remanent początkowy prowadzonej przez siebie działalności. Część otrzymanych w spadku towarów do dnia śmierci spadkodawcy nie została opłacona. W związku z tym Wnioskodawcy przejęli również zobowiązania za te towary. Całość należności wobec dostawców Wnioskodawcy uregulowali w październiku 2017 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty