Interpretacja indywidualna z dnia 23.01.2018, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.622.2017.1.MJ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.622.2017.1.MJ
Podatek od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usługi subpartycypacji wierzytelności.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 16 listopada 2017 r. (data wpływu 23 listopada 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usługi subpartycypacji wierzytelności jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 23 listopada 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usługi subpartycypacji wierzytelności.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca (dalej również jako: Spółka) rozważa prowadzenie działalności finansowej w oparciu o zawieranie m.in. umów sekurytyzacji i/lub subpartycypacji wierzytelności. Przedmiotem transakcji sekurytyzacyjnych mogą być roszczenia innych podmiotów z tytułu prowadzonej przez te podmioty działalności gospodarczej. Przedmiotem subpartycypacji mogą być wierzytelności w stosunku do kredytobiorców lub pożyczkobiorców o zwrot udzielonych kredytów lub pożyczek wraz z należnymi odsetkami w terminach określonych w poszczególnych umowach kredytowych/pożyczkowych lub też każde inne wierzytelności powstałe w ramach prowadzonej przez pierwotnego wierzyciela działalności gospodarczej.
W tym celu Wnioskodawca jako subpartycypant zamierza zawrzeć z Inicjatorem transakcji umowę (dalej jako: Umowa), na podstawie której Spółka zapłaci Inicjatorowi ustaloną kwotę finansowania (Kwota Inicjalna) w zamian za zobowiązanie się Inicjatora do przekazywania na rzecz Wnioskodawcy przez ustalony w Umowie okres czasu (najczęściej nie dłuższy niż jeden rok) i w ustalonych w Umowie terminach, określonej części przyszłych pożytków i kwot (przepływów pieniężnych), pochodzących z wyodrębnionej, wskazanej w Umowie, puli wierzytelności z umów zawartych przez Inicjatora.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty