Interpretacja indywidualna z dnia 07.09.2017, sygn. 0115-KDIT2-1.4011.167.2017.2.JG, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2-1.4011.167.2017.2.JG
Czy poniesione przez Wnioskodawczynię opłaty, tj. cena mieszkania kupionego w Hiszpanii, podatek od zakupu tego mieszkania, koszty notarialne oraz opłata związana z wpisem do ksiąg wieczystych mogą być uznane za wydatki na własne cele mieszkaniowe, o których mowa w art. 21 ust. 25 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym?
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 23 czerwca 2017 r. (data wpływu 30 czerwca 2017 r.), uzupełnionym pismem z dnia 13 lipca 2017 r. (data wpływu 21 lipca 2017 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania zwolnienia przedmiotowego jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 30 czerwca 2017 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony w dniu 21 lipca 2017 r. o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania zwolnienia przedmiotowego.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
W 2015 r. Wnioskodawczyni odziedziczyła po zmarłym ojcu udział w lokalu mieszkalnym, który sprzedała w miesiącu kwietniu 2017 r. Uzyskane ze sprzedaży środki Wnioskodawczyni zamierza przeznaczyć na zakup lokalu mieszkalnego w Hiszpanii. W związku z zakupem tego lokalu Wnioskodawczyni będzie zobowiązana do uiszczenia następujących kwot: ceny mieszkania, podatku od zakupu tego mieszkania (6,5% wartości lokalu), kosztów notarialnych i opłaty związanej z wpisem do ksiąg wieczystych oraz ewentualnie kosztów remontu. Realizacji ww. transakcji Wnioskodawczyni chce dokonać w przysługującym jej ustawowo terminie 2 lat od daty sprzedaży spadkobranego lokalu. Wnioskodawczyni oświadcza, że nie posiada innego lokalu. Jedynym właścicielem zakupionego mieszkania w Hiszpanii będzie Wnioskodawczyni. Mieszkanie będzie służyło wyłącznie do zaspokajania potrzeb własnych Wnioskodawczyni. Ponieważ nabywane mieszkanie nie zostanie nabyte w celu najmu ani w celu dalszej odsprzedaży, nie ma służyć celom zarobkowym. Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą, którą może zarządzać na odległość, tak że zamieszkiwanie przez okres trzech, czterech miesięcy poza granicami kraju jest możliwe, potrzeby mieszkaniowe będą realizowane osobiście. Mieszkanie nie będzie ponadto udostępniane w żaden sposób, tj. najem, użyczenie na rzecz innych osób w celu realizacji ich potrzeb mieszkaniowych. Wydatki związane z zakupem mieszkania w Hiszpanii mają na celu osobistą realizację celów mieszkaniowych realizowanych w najbliższych latach w miesiącach letnich, natomiast docelowo miejscem zamieszkania na emeryturze. Z uwagi na obniżenie wieku emerytalnego istnieje taka możliwość w najbliższych latach i Wnioskodawczyni mając taką sytuację na uwadze chce w sposób należyty i dla niej najlepszy wykorzystać przychód ze zbycia spadkowej nieruchomości w ustawowym terminie i stworzyć sobie najlepsze zaplecze mieszkaniowe na okres emerytury służący wyłącznie Jej osobiście.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty