Interpretacja indywidualna z dnia 11.04.2017, sygn. 0461-ITPB1.4511.106.2017.2.MR, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0461-ITPB1.4511.106.2017.2.MR
Opodatkowanie umowy o dzieło Hong Kong.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) oraz art. 223 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2016 r., poz. 1948, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 26 stycznia 2017 r. (data wpływu 30 stycznia 2017 r.), uzupełnionym w dniu 27 marca 2017 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:
- miejsca opodatkowania dochodów uzyskanych z tytułu umowy o dzieło jest prawidłowe;
- kwalifikacji otrzymanych należności do określonego źródła przychodów jest nieprawidłowe;
- sposobu rozliczenia i opodatkowania uzyskanych dochodów jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 30 stycznia 2017 r. wpłynął do organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów uzyskanych na podstawie umowy o dzieło.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca jako osoba fizyczna, nieprowadząca działalności gospodarczej, dnia 19 sierpnia 2016 r. za pośrednictwem firmy (dalej Pośrednik) zawarła umowę service agreement (dalej Umowa) z firmą z Hong Kongu (dalej T.), określoną przez Pośrednika jako umowa o dzieło. W przeciągu tygodnia od zawarcia Umowy Wnioskodawca skontaktował się z Pośrednikiem celem wyjaśnienia sposobu rozliczenia się z urzędem skarbowym z dochodów osiągniętych z tytułu ww. Umowy. Świadczenie jakie Wnioskodawca wykonuje na podstawie Umowy polega na zdalnym uczeniu języka angielskiego poprzez platformę T. Wysokość dochodu Wnioskodawcy uzależniona jest od ilości godzin, które otrzymuje od T., po wcześniejszym określeniu dostępności Wnioskodawcy na platformie, w czasie nieprzekraczającym 4 godzin od momentu rozpoczęcia zajęć. Za zwykłą godzinę lekcyjną pracy (45 minut) otrzymuje stałą kwotę 4 USD, jak również czasem premie uznaniowe. Miejscem zamieszkania Wnioskodawcy, miejscem wykonywania pracy jest terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, uczniami zaś są mieszkańcy Chin oraz Tajwanu. Wynagrodzenie (jeśli nie jest mniejsze niż 100 USD) otrzymuje 10 dnia każdego miesiąca na swoje konto bankowe. W odpowiedzi na zapytanie skierowane do Pośrednika dnia 25 października 2016 r. Wnioskodawca otrzymał maila informującego, iż Firma T. nie odprowadza podatku od zawartej z państwem umowy Service Agreement. Zgodnie z polskim prawem zobligowani państwo samodzielnie skontaktować się z urzędem skarbowym w celu odprowadzenia podatku dochodowego. Wnioskodawca skontaktował się z właściwym urzędem skarbowym. Z udzielonych informacji wynika, że Wnioskodawca zobligowany jest jedynie do złożenia rocznego zeznania podatkowego PIT-36 na koniec roku podatkowego, tj. do końca kwietnia 2017 r. Jako przelicznik do otrzymanego wynagrodzenia powinien zastosować kurs z dnia zaksięgowania każdorazowej wpłaty na jego koncie. Z informacji uzyskanych w innym urzędzie skarbowym Wnioskodawca dowiedział się, że ma obowiązek płacić co miesiąc zaliczki na podatek dochodowy, a następnie złożyć zeznanie podatkowe PIT-36. Z poczynionych przez Wnioskodawcę ustaleń wynika, że Hong-Kong nie ma zawartej z Rzecząpospolitą Polską umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (w przeciwieństwie do Chińskiej Republiki Ludowej). Ponadto Wnioskodawca powołał wyrok NSA z dnia 8 grudnia 2006 r., sygn. akt II FSK 1427/05.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty