29.03.2017 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 29.03.2017, sygn. 0114-KDIP3-2.4014.4.2017.1.MZ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4014.4.2017.1.MZ

w zakresie skutków podatkowych podziału Spółki dzielonej przez wydzielenie części majątku Spółki dzielonej

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 28 lutego 2017 r. (data wpływu 3 marca 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych podziału Spółki dzielonej przez wydzielenie części majątku Spółki dzielonej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 marca 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych podziału Spółki dzielonej przez wydzielenie części majątku Spółki dzielonej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest spółką kapitałową z siedzibą w Niemczech. Udziałowcem Wnioskodawcy jest X GmbH (dalej: Spółka matka), który posiada 100% udziałów Wnioskodawcy. X GmbH posiada również 100% udziałów w spółce X N GmbH (dalej: Spółka siostra, Spółka dzielona). Zarówno Wnioskodawca, Spółka matka jak i Spółka siostra są spółkami z siedzibą w Niemczech, posiadają osobowość prawną i są rezydentami podatkowymi Niemiec, tj. podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów w Niemczech. Spółka siostra posiada 100% udziałów (dalej: Udziały) w polskiej spółce kapitałowej (dalej: Spółka polska). W wyniku planowanych działań wspólnika Spółki siostry, Spółka siostra ulegnie podziałowi przez wydzielenie, przeprowadzonemu w oparciu o przepisy niemieckiego prawa podatkowego. W wyniku podziału, własność Udziałów Spółki polskiej zostanie przeniesiona na Wnioskodawcę, a Wnioskodawca podwyższy swój kapitał zakładowy poprzez emisję udziałów, które zostaną objęte przez Spółkę matkę. Umowa spółki S przewiduje prawo pierwokupu dla pozostałych wspólników. Ze względu na fakt, że Spółka siostra jest obecnie jedynym wspólnikiem S, to postanowienie nie ma zastosowania w niniejszej sprawie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne