Interpretacja indywidualna z dnia 22.03.2017, sygn. 1462-IPPB3.4510.1119.2016.1.PS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 1462-IPPB3.4510.1119.2016.1.PS
w zakresie przychodów oraz kosztów uzyskania przychodów
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) w zw. z art. 223 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2016 r., poz. 1948 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 19 grudnia 2016 r. (data wpływu 23 grudnia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów oraz kosztów uzyskania przychodów jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 23 grudnia 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów oraz kosztów uzyskania przychodów.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, która prowadzi działalność deweloperską. W związku z prowadzoną działalnością Wnioskodawca podjął się realizacji wieloetapowego przedsięwzięcia inwestycyjnego polegającego na wybudowaniu osiedla mieszkaniowego (na gruncie ujętym w księgach rachunkowych Wnioskodawcy jako towar), które to przedsięwzięcie jest w toku. Grunty położone pomiędzy budynkami, stanowią odrębną nieruchomość (zwaną dalej nieruchomością komunikacyjno-rekreacyjną), która w zamiarze ma spełniać funkcje komunikacyjne i rekreacyjne. Grunty zostaną bowiem zabudowane nie tylko ciągami jezdnymi i pieszymi oraz przebiegającymi pod drogami odcinkami sieci wodociągowej, cieplnej, sanitarnej, deszczowej, sieci kablowej energetycznej, parkingami, itp., ale powstaną na nich również place zabaw i obiekty infrastruktury sportowo-rekreacyjnej, stanowiące integralny element inwestycji, będący znaczącą zachętą dla potencjalnych klientów. Z uwagi na powyższe, nabycie lokali mieszkalnych w przedmiotowej inwestycji, jest faktycznie nierozweralnie związane z nabyciem udziałów w odrębnej nieruchomości komunikacyjno-rekreacyjnej, których sprzedaż objęta jest odrębną od umowy deweloperskiej umową przedwstępną, zobowiązującą do przeniesienia własności po zakończeniu realizacji całej inwestycji. Wcześniejsze przeniesienie własności udziału w odrębnej nieruchomości komunikacyjno-rekreacyjnej, w czasie gdy inwestycja jest w toku, nie jest realizowane z uwagi na specyfikę przedmiotowej inwestycji, w tym założenie o formalnym dysponowaniu nieruchomością spełniającą funkcje komunikacyjne i rekreacyjne przez Spółkę do czasu formalnego zakończenia inwestycji, co w ocenie Spółki usprawni realizację inwestycji. Po zakończeniu inwestycji poszczególne udziały w nieruchomości komunikacyjno-rekreacyjnej zostaną obliczone w ten sposób, że licznik ułamka będzie odpowiadał powierzchni użytkowej poszczególnych lokali objętych umowami deweloperskimi (do dwóch zer po przecinku), natomiast mianownik stanowić będzie sumę powierzchni użytkowych wszystkich lokali wybudowanych w ramach inwestycji. Przyjęty sposób wyliczania udziałów uniemożliwia określenie ich wielkości w czasie gdy inwestycja jest jeszcze w toku w sposób dający pewność, iż przyjęte wielkości udziałów będą adekwatne w momencie ostatecznego zakończenia inwestycji. Niemniej jednak, pełną cenę za udział nabywcy obowiązani są uiścić przed odbiorem lokalu, pomimo że wielkość udziału nie jest jeszcze określona, z uwagi na potencjalną możliwość zmiany finalnej wielkości udziałów do czasu zakończenia inwestycji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty