07.06.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 07.06.2016, sygn. IPPB5/4510-369/16-2/PW, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB5/4510-369/16-2/PW

W zakresie obowiązków płatnika

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 4 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 30 marca 2016 r. (data wpływu 4 kwietnia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązków płatnika - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 kwietnia 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązków płatnika.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

Bank (dalej: Bank) jest bankiem krajowym prowadzącym działalność na podstawie ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (t.j. Dz. U. z 2015 r., poz. 128 ze zm.). Bank posiada siedzibę w Polsce i podlega w Polsce opodatkowaniu od całości dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Bank oferuje usługę prowadzenia tzw. rachunków specjalistycznych m.in. rachunku powierniczego oraz zastrzeżonego rachunku bankowego typu E. (dalej łącznie: Rachunki). Rachunki służą do przechowywania środków pieniężnych (w złotych albo w walutach obcych) i przeprowadzania rozliczeń pieniężnych transakcji o podwyższonym stopniu ryzyka. Same transakcje rozliczane za pośrednictwem Rachunków są realizowane na podstawie umów handlowych, których Bank nie jest stroną i za których wykonanie Bank nie ponosi odpowiedzialności. Świadczona przez Bank usługa prowadzenia Rachunków zabezpiecza jednak realizację warunków tych umów handlowych i przyczynia się do usprawnienia prowadzenia działalności gospodarczej przez ich strony. Dzięki udziałowi Banku, strony umowy handlowej zapewniają sobie bezpieczeństwo rozliczenia transakcji poprzez uzyskanie niezależnego zabezpieczenia ich interesów przed niewywiązaniem się drugiej strony z warunków umowy handlowej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne