Interpretacja indywidualna z dnia 11.03.2016, sygn. IPPP3/4512-66/16-2/KP, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/4512-66/16-2/KP
Opodatkowanie nieodpłatnego świadczenia usług w postaci przekazania drogi wraz z infrastrukturą, w sytuacji gdy inwestycja drogowa realizowana jest na gruncie nienależącym do Spółki.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 26 stycznia 2016 r. (data wpływu 29 stycznia 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieodpłatnego świadczenia usług w postaci przekazania drogi wraz z infrastrukturą, w sytuacji gdy inwestycja drogowa realizowana jest na gruncie nienależącym do Spółki jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 29 stycznia 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieodpłatnego świadczenia usług w postaci przekazania drogi wraz z infrastrukturą, w sytuacji gdy inwestycja drogowa realizowana jest na gruncie nienależącym do Spółki.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest zarejestrowanym płatnikiem podatku VAT, spełniając tym samym przesłanki art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Wnioskodawca zajmuje się działalnością deweloperską. Wnioskodawca jest właścicielem niezabudowanych działek na terenie Miasta nie objętych miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, rozdzielonych działką stanowiącą własność gminy o szerokości 3m. Działki te znajdują się na terenie już częściowo wybudowanego przez Wnioskodawcę osiedla i zgoda UM na ich dalszą zabudowę zależy od wybudowania dojazdu od istniejącej ulicy. W wystąpieniu o warunki zabudowy, w przedłożonym projekcie zagospodarowania, Wnioskodawca wykazał założenia do budowy drogi dojazdowej jako drogi osiedlowej mieszczącej się na działce gminnej i częściowo na działkach Wnioskodawcy wnioskując jednocześnie odkupienie działki od UM. Na tę propozycję Wnioskodawca nie uzyskał zgody UM. Urząd Miasta uzależnił zgodę na dalszą zabudowę osiedla przez A. pod warunkiem, że droga, która tam powstanie ma być drogą gminną o parametrach odpowiadających przy tej kategorii drogi.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty