17.02.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 17.02.2016, sygn. IPPP2/4512-36/16-2/BH, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/4512-36/16-2/BH

czynności arbitra, podejmowane przed wskazanymi sądami arbitrażowymi, nie mogą być uznane za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, tym samym nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 14 stycznia 2016 r. (data wpływu 18 stycznia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania Wnioskodawcy za podatnika podatku VAT z tytułu pełnienia funkcji arbitra - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 stycznia 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania Wnioskodawcy za podatnika podatku VAT z tytułu pełnienia funkcji arbitra.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest adwokatem wykonującym zawód w kancelarii prawnej prowadzonej w formie spółki komandytowej. Wnioskodawca jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT.

Jednocześnie, na podstawie umów zawartych z:

  1. Sądem - z dnia 15 października 2014 r. oraz
  2. Konfederacją X., której wyodrębnioną jednostką jest Sąd przy Konfederacji X. - z dnia 7 stycznia 2013 r.

- Wnioskodawca pełni funkcję arbitra w wyżej wskazanych sądach (w dalszej części niniejszego wniosku na określenie wskazanych powyżej sądów arbitrażowych Wnioskodawca będzie posługiwał się sformułowaniem Sąd Arbitrażowy). Działając jako arbiter, Wnioskodawca jest związany postanowieniami zawartych umów oraz regulaminu danego Sądu Arbitrażowego, które określają sposób wykonywania przez niego funkcji arbitra, zasady ustalania wynagrodzenia oraz zasady odpowiedzialności Wnioskodawcy względem osób trzecich.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne