14.03.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 14.03.2016, sygn. IBPP2/4512-1121/15/MG, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/4512-1121/15/MG

opodatkowanie czynności udzielenia pożyczki (pożyczek)

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 2 i § 6 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 22 grudnia 2015 r. (data wpływu 29 grudnia 2015 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności udzielania pożyczek - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 grudnia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności udzielania pożyczek.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący zaistniały stan faktyczny /zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca, spółka cywilna, jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (VAT).

W 2013 i 2014 roku Spółka, oprócz podstawowego zakresu prowadzonej działalności tj. działalności telekomunikacyjnej, z uzyskiwanych przez Spółkę i lokowanych na rachunkach bankowych Spółki środków rozpoczęła udzielanie odpłatnych umów pożyczek na rzecz innych, nie powiązanych z nią kapitałowo ani osobowo podmiotów, na cele związane z prowadzoną przez te podmioty działalnością gospodarczą. We wskazanym okresie Spółka udzieliła co najmniej dwóch takich pożyczek ze zgromadzonych nadwyżek finansowych, które częściowo były przeznaczane na rozwój potencjału osobowego i majątkowego Spółki, a częściowo na cele zarobkowe tj. odpłatne udzielanie pożyczek innym podmiotom, czynnym podatnikom VAT. Pomimo tego, że usługi pośrednictwa finansowego, w tym udzielanie pożyczek, nie są wprost wymienione w umowie spółki cywilnej jako przedmiot działalności jej wspólników, to wnioskodawca również w przyszłości ze zgromadzonych nadwyżek finansowych ma zamiar udzielać oprocentowanych pożyczek, w ramach odpłatnego świadczenia usług.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne