21.01.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 21.01.2016, sygn. IBPB-2-1/4514-417/15/MCZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPB-2-1/4514-417/15/MCZ

Czy przekształcenie spółki cywilnej w spółkę jawną dokonane w trybie art. 26 § 4-6 Ksh podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015 r., poz. 613, ze zm.) oraz § 7 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 30 października 2015 r. (data wpływu do Biura 4 listopada 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych przekształcenia spółki cywilnej w spółkę jawną jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 listopada 2015 r. wpłynął do Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych przekształcenia spółki cywilnej w spółkę jawną.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest jednym z dwóch wspólników spółki cywilnej prowadzącej działalność gospodarczą pod firmą M. z siedzibą w P. (dalej także spółka cywilna). Spółka została zawiązana na podstawie umowy z 12 listopada 1991 r. Skład osobowy wspólników jest niezmienny od początku istnienia spółki cywilnej.

Zgodnie z umową spółki cywilnej każdy ze wspólników ma równy udział w zyskach i stratach. Przy zawiązaniu spółki cywilnej jeden ze wspólników wniósł do niej tytułem wkładu kiosk o konstrukcji drewnianej oraz wyposażenie w postaci regałów i lady sklepowej o łącznej wartości w kwocie 10.000.000,00 zł (przed denominacją). Drugi wspólnik wniósł wkład pieniężny w kwocie 10.000.000,00 zł (przed denominacją). Od wartości wkładów uiszczona została opłata skarbowa zgodnie z ówcześnie obowiązującą ustawą z dnia 31 stycznia 1989 r. o opłacie skarbowej. W okresie jaki minął od zawarcia umowy spółki cywilnej do chwili obecnej, wspólnicy w związku z prowadzoną w formie spółki cywilnej działalnością gospodarczą, nabywali do jej majątku różnego rodzaju mienie (w tym także nieruchomość). Aktualnie zgromadzony w związku z prowadzeniem spółki cywilnej i objęty współwłasnością łączną jej wspólników majątek, tj. suma wkładów oraz mienie nabyte w toku jej funkcjonowania, przedstawia wartość wyższą od sumy wkładów wniesionych do spółki cywilnej przy jej zawiązaniu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne