Interpretacja indywidualna z dnia 13.01.2016, sygn. ILPB4/4510-1-549/15-2/DS, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB4/4510-1-549/15-2/DS
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych w związku z likwidacją/rozwiązaniem spółki jawnej.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 4 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z dnia 26 października 2015 r. (data wpływu 6 listopada 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych w związku z likwidacją/rozwiązaniem spółki jawnej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 6 listopada 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych w związku z likwidacją/rozwiązaniem spółki jawnej.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
W przyszłości planowane jest utworzenie spółki jawnej. Wnioskodawca będzie jednym ze wspólników spółki jawnej, a pozostałymi wspólnikami będą dwie osoby fizyczne. Wnioskodawca wniesie do spółki jawnej wkład niepieniężny w postaci wierzytelności pożyczkowych przysługujących mu względem pożyczkobiorców (w tym względem wspólników Wnioskodawcy, jako jednych z pożyczkobiorców). Pożyczki będą oprocentowane, zatem wierzytelności będą obejmowały prawo do zwrotu pożyczki oraz odsetek. Osoby fizyczne wniosą do spółki jawnej wkłady pieniężne.
Proporcja udziału w zyskach spółki jawnej zostanie ustalona w zależności od wartości wniesionych wkładów (proporcjonalnie do wartości wkładów). Natomiast podział majątku spółki jawnej w razie jej likwidacji albo rozwiązanie spółki jawnej bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego zostanie ustalony niezależnie od wartości wniesionych wkładów (nieproporcjonalnie do wartości wkładów).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty