25.08.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 25.08.2015, sygn. IPPB3/4510-489/15-2/DP, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/4510-489/15-2/DP

Zasady ustalania kosztów podatkowych w sytuacji zbycia udziału w spółce osobowej powstałej z przekształcenia spółki kapitałowej (której udziały zostały objęte w ramach transakcji wymiany udziałów)

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 25 maja 2015 r. (data wpływu 28 maja 2015 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodów z tytułu zbycia udziału w spółce osobowej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 maja 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodów z tytułu zbycia udziału w spółce osobowej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Planowane jest podwyższenie kapitału zakładowego lub kapitału zakładowego i zapasowego Wnioskodawcy. Podwyższenie kapitału zostanie pokryte wkładem niepieniężnym w postaci co najmniej 50% udziałów (akcji) w spółce kapitałowej (dalej: Udziały, Spółka Kapitałowa). W zamian za wniesione aportem Udziały Wnioskodawca wyda udziałowcom (akcjonariuszom) Spółki Kapitałowej własne udziały (dalej: Udziały Wnioskodawcy). W związku z dokonaniem aportu Spółka uzyska bezwzględną większość praw głosu w Spółce Kapitałowej. Poszczególni wspólnicy Spółki Kapitałowej mogą wnosić wkłady na kapitał Spółki w drodze odrębnych transakcji, jednak od daty, w której nastąpi pierwsze nabycie Udziałów do daty transakcji, w wyniku której Wnioskodawca uzyska bezwzględną większość praw głosu w Spółce Kapitałowej upłynie okres nie dłuższy niż 6 miesięcy. Zarówno Wnioskodawca, Spółka Kapitałowa, jak i wspólnicy wnoszący Udziały, które dadzą Wnioskodawcy bezwzględną większość praw głosu w Spółce Kapitałowej podlegają opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia w Polsce lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Rozważana transakcja stanowić będzie zatem transakcję wymiany udziałów, o której mowa w art. 12 ust. 4d, 11 i 12 ustawy o CIT (por. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 6 lutego 2014 roku, sygn.. II FSK 69/13; wyrok NSA z 16 października 2014 roku, sygn. II FSK 2330/12).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne