16.10.2014 Podatki

Wyrok NSA z dnia 16 października 2014 r., sygn. II FSK 2330/12

Wymiana udziałów jest dla wspólnika zwolniona z podatku, jeżeli po wniesieniu aportu również przez innych wspólników nowa spółka kapitałowa uzyska bezwzględną większość głosów w tej, której udziały zostały wniesione.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Tomasz Zborzyński (sprawozdawca), Sędzia NSA Tomasz Kolanowski, Sędzia del. WSA Nina Półtorak, Protokolant Anna Rembowska, po rozpoznaniu w dniu 16 października 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej R. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 1 czerwca 2012 r. sygn. akt III SA/Wa 2628/11 w sprawie ze skargi R. K. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 11 maja 2011 r. nr IPPB2/415-123/11-4/MK w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) uchyla interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 11 maja 2011 r. nr IPPB2/415-123/11-4/MK, 3) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, działającego z upoważnienia Ministra Finansów na rzecz R. K. kwotę 777 (słownie: siedemset siedemdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę R.K. na interpretację indywidualną Ministra Finansów (organ upoważniony: Dyrektor Izby Skarbowej w W.) z dnia 11 maja 2011 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Stan sprawy Sąd przedstawił następująco:

We wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego skarżący podał, że jest polskim rezydentem podatkowym oraz wspólnikiem polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Pozostałymi wspólnikami spółki są wyłącznie osoby fizyczne. Skarżący razem z pozostałymi wspólnikami zamierza wnieść posiadane przez siebie udziały w spółce w formie wkładu niepieniężnego do spółki z siedzibą na Cyprze, działającej w formie prawnej odpowiadającej polskiej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, która w rozumieniu cypryjskich przepisów podatkowych będzie spółką kapitałową. Spółka cypryjska będzie prowadziła działalność zgodnie z przepisami prawa cypryjskiego, a jej siedziba określona w umowie spółki oraz siedziba zarządu będzie znajdowała się na terytorium Cypru. Całość dochodów spółki cypryjskiej będzie podlegała opodatkowaniu na Cyprze. Spółka ta będzie mogła udokumentować swoją rezydencję podatkową certyfikatem rezydencji podatkowej wydanym przez właściwy organ podatkowy Republiki Cypru. W związku z wniesieniem przez skarżącego oraz pozostałych wspólników 100% udziałów w spółce w formie wkładu niepieniężnego skarżący obejmie w zamian wyłącznie udziały w spółce cypryjskiej (nie będzie miała miejsce częściowa zapłata w gotówce). W wyniku wskazanej transakcji spółka ta uzyska bezwzględną większość praw głosu w polskiej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, a w przyszłości możliwe jest zbycie udziałów w polskiej spółce przez spółkę cypryjską na rzecz podmiotu trzeciego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty