Interpretacja indywidualna z dnia 18 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.531.2024.1.END
Neutralność podatkowa wymiany udziałów z perspektywy Spółki Nabywanej
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
25 września 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy w przypadku wniesienia przez Spółkę E wszystkich posiadanych udziałów w Spółce Nabywanej do Spółki Nabywającej w zamian za udziały Spółki Nabywającej wartość przekazanych jak i nabywanych udziałów, będzie neutralna podatkowo z perspektywy Spółki Nabywanej.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
X Sp. z o. o. (dalej: „X”, „Spółka Nabywana” lub „Wnioskodawca”) z siedzibą w Polsce działająca w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest polskim rezydentem podatkowym, zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym w Polsce. W Spółce Nabywanej 100% udziałów posiada polski rezydent podatkowy (dalej: „Spółka E”). Spółka E pełni bezpośrednio i pośrednio funkcje holdingowe w stosunku do zdecydowanej większości spółek z Grupy kapitałowej G (dalej: „Grupa”).
(…)
X nie spełnia definicji spółki nieruchomościowej zgodnie z art. 4a pkt 35 ustawy z 15 lutego 1992 r. (Dz. U. 2805 z 29 grudnia 2023 r., t. j., dalej: „ustawa CIT”).
Wart podkreślenia jest fakt, że ze względu na dynamiczny rozwój Grupy niezbędne stało się uporządkowanie struktury kapitałowej i organizacyjnej. W związku z tym dedykowane Spółki z Grupy będą posiadały udziały w podmiotach prowadzących określone transakcje związane z danym segmentem działalności, w tym przypadku (…). Spółka z Grupy jest podmiotem, który planuje świadczyć usługi związane (…) (dalej: „Spółka Nabywająca”), docelowo będzie również posiadała udziały w innych spółkach prowadzących tożsamą działalność. Celem jest wsparcie w prowadzonej działalności oraz jasny przepływ środków pomiędzy podmiotami, których udziały będzie posiadała Spółka Nabywająca. Co będzie również bardziej przejrzyste niż w obecnej strukturze, w której Spółka Nabywana oraz Spółka Nabywająca to tak zwane Spółki „siostry”. Docelowo Spółka Nabywająca ma za zadanie skupiać udziały Spółek, które będą prowadziły zbliżoną działalność. Planowane działania pozwolą na optymalne w sensie administracyjnym wykorzystanie zasobów spółek wchodzących w skład Grupy oraz dystrybucji środków pomiędzy podmiotami wchodzącymi w skład Grupy, jak również budowę centrum kompetencyjnego w ramach Spółki Nabywającej świadczącego usługi bezpośrednio na rzecz „Spółki Nabywanej”. Celem planowanej reorganizacji jest również ograniczenie ryzyk ekonomicznych oraz prawnych w taki sposób, aby każda jednostka ponosiła odpowiedzialność (w tym konsekwencje ekonomiczne, cywilnoprawne oraz administracyjne) wyłącznie w zakresie prowadzonej przez siebie działalności. Planowane działania pozwolą na lepsze wykorzystanie zasobów ekonomicznych Spółek. Dzięki nowo powstałej strukturze zostanie wzmocniona pozycja Grupy w tym segmencie rynku, zwiększy się jej konkurencyjność. Pozwoli to na efektywniejsze pozyskiwanie nowych klientów, kontraktów oraz rozszerzanie rynku zbytu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty