Interpretacja indywidualna z dnia 24.07.2015, sygn. IPPP3/4512-488/15-2/ISZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/4512-488/15-2/ISZ
zakresie opodatkowania sprzedaży udziału w nieruchomości
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 10 czerwca 2015 r. (data wpływu 17 czerwca 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży udziału w nieruchomości jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 17 czerwca 2015 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży udziału w nieruchomości.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe :
W 1996 r. 3 osoby: Wnioskodawca Pan Henryk , jego syn Pan Piotr , oraz eksmałżonka Pani Alina , , z inicjatywy syna zakupiły na współwłasność działkę budowlaną o powierzchni 1.185 m. Działka ta jest usytuowana w W i według niezatwierdzonych dotychczas planów przeznaczona była pod budownictwo mieszkaniowe. Nieruchomość tą zakupiono w celu pobudowania na niej dużego dwurodzinnego domu. Przed jej zakupem Państwo uzgodnili, że powtórnie wezmą ślub i stworzą nową rodzinę. Rozwód nastąpił w 1978 r. Pan wiele lat pracował poza granicami Polski. Domu nie pobudowano na opisanej działce ze względów osobistych. W tym czasie działka we wszystkich częściach współwłasności leżała odłogiem. Nie była nigdy w żaden sposób eksploatowana przez jej Współwłaścicieli. Nie była włączona do działalności gospodarczej, ani też wydzierżawiona osobom trzecim, zarówno prawnym jak i osobom fizycznym. Nie dokonywano na niej żadnych robót, którymi by ją ulepszono lub zwiększono jej wartość. Wnioskodawca wskazał, że jest biegłym rewidentem i biegłym sądowym, Sądu Okręgowego. Działalność biegłego rewidenta wykonuje w formie działalności gospodarczej. Nigdy prywatnie i w ramach działalności gospodarczej nie zajmował się nieruchomościami. Nigdy nieruchomości nie sprzedawał i nie doradzał nikomu w ich obrocie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty