Interpretacja indywidualna z dnia 15.04.2015, sygn. IPPB3/4510-28/15-2/DP, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/4510-28/15-2/DP
zakresie konsekwencji podatkowych odpłatnego zbycia udziałów spółki kapitałowej w celu ich umorzenia lub na rzecz podmiotu trzeciego
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 15 stycznia 2015 r. (data wpływu 19 stycznia 2015 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie konsekwencji podatkowych odpłatnego zbycia udziałów spółki kapitałowej w celu ich umorzenia lub na rzecz podmiotu trzeciego - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19 stycznia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie konsekwencji podatkowych odpłatnego zbycia udziałów spółki kapitałowej w celu ich umorzenia lub na rzecz podmiotu trzeciego.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Y spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka Y lub Wnioskodawca) jest polskim rezydentem podatkowym i podlega na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości osiąganych dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu). 100% udziałów w kapitale zakładowym Spółki Y należy do osób fizycznych, podlegających nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (dalej: Inwestorzy).
Kapitał zakładowy Spółki Y został podwyższony w wyniku tzw. wymiany udziałów o której mowa w art. 12 ust. 4d Ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2014 r. poz. 851 ze zmianami) (dalej: Ustawa o CIT). W ramach ww. transakcji nowo utworzone udziały w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki Y zostały objęte przez trzech Inwestorów oraz pokryte wkładem niepieniężnym (aportem) obejmującym 100% udziałów Berling Investments Ltd - spółki kapitałowej z siedzibą na Cyprze (dalej: Spółka X), przy czym pierwszy z Inwestorów wniósł pakiet obejmujący większość udziałów Spółki X (dający bezwzględną większość prawa głosów w Spółce X), natomiast kolejni inwestorzy wnieśli wkład niepieniężny w postaci pozostałych udziałów Spółki X. Innymi słowy, Inwestorzy w ramach jednego podwyższenia kapitału zakładowego Spółki Y wnieśli aportem łącznie 100% udziałów Spółki X (w zamian za nowo utworzone udziały Spółki Y).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty