Interpretacja indywidualna z dnia 12.03.2015, sygn. IPPP1/443-1448/14-3/MPe, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/443-1448/14-3/MPe
w zakresie prawidłowego dokumentowania rabatów
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 9 grudnia 2014 r. (data wpływu 15 grudnia 2014 r.) uzupełnionym w dniu 30 stycznia 2015 r. na wezwanie Organu z dnia 26 stycznia 2015 r. (data odbioru 30 stycznia 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowego dokumentowania rabatów jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 15 grudnia 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowego dokumentowania rabatów.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.
Sp. z o.o. (dalej jako: Spółka) jest dystrybutorem szerokiej gamy maszyn i narzędzi budowlanych i warsztatowych oraz akcesoriów do tych urządzeń (dalej jako: Produkty). Spółka sprzedaje Produkty podmiotom prowadzącym działalność detaliczną lub/i hurtową. Na podstawie zawartych z tymi podmiotami umów o współpracy, w celu zwiększenia sprzedaży, Spółka przyznaje swoim kontrahentom premie pieniężne, określane też mianem rabatów handlowych (dalej jako: Rabaty). Na podstawie zawartych z tymi podmiotami umów o współpracy, Spółka dokonuje więc dostaw w sposób ciągły. Podstawą Rabatu jest obrót netto w ciągu okresu rozliczeniowego. Rabat obliczany jest jako procent całej kwoty podstawy faktycznie wykazanej za dany okres rozliczeniowy (obrotu netto w ciągu okresu rozliczeniowego). Rabat dotyczy więc całości obrotu ze wskazanym w umowie kontrahentem w danym okresie rozliczeniowym. Okresem rozliczeniowym (w zależności od umowy) jest: miesiąc kalendarzowy, kwartał lub rok kalendarzowy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty