13.01.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 13.01.2015, sygn. IPPB3/423-1104/14-2/GJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-1104/14-2/GJ

CIT - w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy cesji wierzytelności z tytułu umów leasingu i najmu.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 22 października 2014r. (data wpływu 27 października 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy cesji wierzytelności z tytułu umów leasingu i najmu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 października 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy cesji wierzytelności z tytułu umów leasingu i najmu .

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe

Sp. z o. o. zajmuje się świadczeniem usług leasingu oraz wynajmu środków trwałych (m. in. pojazdów oraz maszyn i urządzeń). Spółka zawiera z klientami umowy:

  1. tzw. leasingu operacyjnego, tzn. umowy spełniające warunki, o których mowa w art. 17b ustawy o CIT,
  2. tzw. leasingu finansowego, tzn. umowy spełniające warunki, o których mowa w art. 17f ustawy o CIT,
    a także
  3. umowy najmu, które nie są ani umowami leasingu operacyjnego, ani finansowego.

Dla potrzeb świadczenia ww. usług Wnioskodawca nabywa przedmioty leasingu (najmu), które następnie oddaje do używania klientom na podstawie jednej z wymienionych wyżej umów.

W celu zapewnienia sobie środków na finansowanie działalności Wnioskodawca zawarł Umowę ramową z A. - zwaną dalej S.. S. jest szwedzką firmą zajmującą się świadczeniem usług finansowych. Na mocy wspomnianej Umowy S. zobowiązuje się zapewniać długoterminowe finansowanie dla Wnioskodawcy poprzez odpłatną cesję na S. niewymagalnych jeszcze wierzytelności Wnioskodawcy wobec jego klientów - jakie powstają dla Wnioskodawcy na podstawie jednej z wymienionych wyżej umów (leasingu operacyjnego, finansowego lub najmu). Cesja będzie dokonywana w następstwie oferty składanej przez Wnioskodawcę do S. w odniesieniu do konkretnych wierzytelności. W ramach cesji Wnioskodawca otrzymywać ma cenę nominalną wierzytelności pomniejszoną o odsetki dyskontowe - koszt finansowania. Cesja wierzytelności następuje bez regresu - tzn. ryzyko niewypłacalności klienta Wnioskodawca przejmuje S., co oznacza że poza wyjątkowymi przypadkami nie będzie następowało zwrotne przeniesienie wierzytelności na Wnioskodawcę (takie zwrotne przejście może w niektórych przypadkach następować w przypadku sporu z klientem co do płatności rat / czynszu, itp.). S. nie będzie przejmować wszystkich wierzytelności Wnioskodawcy wobec danego klienta, lecz pewien procent pozostanie przy Wnioskodawcy - jako udział Wnioskodawcy w ryzyku wobec danego klienta.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne