Interpretacja indywidualna z dnia 07.01.2015, sygn. IPPB2/415-819/14-2/AS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/415-819/14-2/AS
W związku z dobrowolnym zbyciem przez innego udziałowca (Spółkę) udziałów w Spółce kapitałowej w celu ich umorzenia, po stronie Wnioskodawcy jako udziałowca pozostającego w Spółce kapitałowej nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 29 października 2014 r. (data wpływu 3 listopada 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych dobrowolnego, nieodpłatnego umorzenia udziałów jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 3 listopada 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych skutków podatkowych dobrowolnego, nieodpłatnego umorzenia udziałów.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest osobą fizyczną będącą polskim rezydentem podatkowym. Wnioskodawca jest obecnie udziałowcem spółki z o.o. (dalej Spółka A, Udziałowiec Wychodzący). Pozostałymi udziałowcami w Spółce A są również osoby fizyczne podlegające w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.
Udziałowcy Spółki A (w tym Wnioskodawca) planują w najbliższej przyszłości założenie nowego podmiotu powołanego w celu prowadzeniu działalności inwestycyjnej polegającej na obrocie instrumentami finansowymi, a także działalności w zakresie udzielania pożyczek poza systemem bankowym.
Nowy podmiot byłby utworzony w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej Spółka B). Spółkę B zawiązaliby udziałowcy Spółki A wraz ze Spółką A, a także z inną spółką kapitałową (dalej Spółka C), której udziałowcami będą te same osoby fizyczne, które są udziałowcami Spółki A. Zakładane jest, że udziałowcy przystępujący do Spółki B (w tym Wnioskodawca) wniosą do niej wkłady pieniężne. Wkład pieniężny wniesiony przez niektórych z udziałowców może przewyższać wartość objętego przez nich udziału w kapitale zakładowym Spółki B, w związku z czym taka nadwyżka będzie stanowiła tzw. agio emisyjne.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty