Interpretacja indywidualna z dnia 09.09.2015, sygn. IBPB-2-1/4515-117/15/DP, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPB-2-1/4515-117/15/DP
Czy wycofanie nieruchomości z majątku spółki jawnej i przekazanie ich do majątków wspólników, w sposób przedstawiony w opisie zdarzenia przyszłego, podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 7 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 30 czerwca 2015 r. (data wpływu do Organu 9 lipca 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych wycofania nieruchomości z majątku spółki jawnej i przekazania ich do majątków wspólników jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 9 lipca 2015 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych wycofania nieruchomości z majątku spółki jawnej i przekazania ich do majątków wspólników.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest osobą fizyczną podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Jest wspólnikiem w spółce jawnej posiadającej siedzibę i zarząd na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej (dalej: spółka jawna lub spółka). Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie rozliczania energii cieplnej w budownictwie wielorodzinnym. Spółka jawna powstała w 2001 r. z przekształcenia spółki cywilnej. Pozostałymi wspólnikami w spółce jawnej są dwie inne osoby fizyczne. Wnioskodawcy przysługuje 25% udziału w zyskach i stratach spółki jawnej. Pozostałym wspólnikom przysługuje odpowiednio 50% i 25% udziału w zyskach i stratach spółki. Takie same udziały przysługują wszystkim wspólnikom w majątku likwidacyjnym spółki jawnej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty