07.05.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 07.05.2015, sygn. IBPBII/1/4514-75/15/MD, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/1/4514-75/15/MD

Opodatkowanie umowy cash poolingu podatkiem od czynności cywilnoprawnych

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2012 r., poz. 749, ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770, ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 2 marca 2015 r. (data wpływu do Biura 11 marca 2015 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy cash poolingu jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 marca 2015 r. wpłynął do Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy cash poolingu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (dalej: Pool Leader) wraz z jedną lub kilkoma spółkami należącymi do tej samej Grupy kapitałowej (mającymi siedzibę na terytorium Polski oraz poza terytorium Polski (dalej: Uczestnicy Systemu), zamierza przystąpić do umowy o świadczenie usług zautomatyzowanego wspólnego zarządzania płynnością finansową polegającego na zerowaniu sald, tj. tzw. zero-balancing cash poolingu (dalej: Umowa). Stronami Umowy będą: Pool Leader, Uczestnik lub Uczestnicy Systemu (jedna lub kilka spółek z Grupy kapitałowej), bank z siedzibą na terytorium Polski (dalej: Bank) oraz bank z siedzibą na terytorium Belgii. Przy tym do Umowy w każdym momencie będą mogli przystąpić kolejni Uczestnicy Systemu.

Na podstawie tej Umowy Bank będzie świadczył usługę należącą do zakresu usług bankowych, tj. usługę cash poolingu, umożliwiającą Grupie kapitałowej, do której należą Pool Leader oraz Uczestnicy Systemu, bardziej efektywne, codzienne zarządzanie środkami pieniężnymi i kredytami (a zatem z jednej strony maksymalizację przychodów odsetkowych, a z drugiej minimalizację obciążeń z tytułu obsługi zadłużenia). Umowa ta wpłynie zatem na umocnienie konkurencyjności całej Grupy kapitałowej oraz umożliwi korzystanie przez poszczególne spółki z Grupy ze wspólnej płynności finansowej całej Grupy kapitałowej. Umowa cash poolingu, do której przystąpią Pool Leader oraz Uczestnicy Systemu jest zatem umową nienazwaną (ustawa Kodeks cywilny w części zobowiązaniowej nie zawiera przepisów odnoszących się do tego typu umowy), której celem jest polepszenie płynności finansowej spółek wchodzących w skład Grupy kapitałowej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne