Interpretacja indywidualna z dnia 30 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.188.2024.1.PB
W zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania umowy sprzedaży budynku mieszkalnego jednorodzinnego zakupionego przez jednego małżonka (rozdzielność majątkową).
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
2 lipca 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 2 lipca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania umowy sprzedaży budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawczyni zawarła związek małżeński 28 maja 2016 r. i do 20 marca 2024 r. pozostawała ze swoim współmałżonkiem w stanie wspólności majątkowej. 20 marca 2024 r. została zawarta umowa rozdzielności majątkowej w formie aktu notarialnego repozytorium A nr (…). Współmałżonek jest właścicielem mieszkania, które zostało nabyte przez współmałżonka w formie umowy darowizny 30 grudnia 2013 r. od jego rodziców (akt notarialny repozytorium A numer (…)). Przedmiotowe mieszkanie przez cały okres trwania małżeństwa, zarówno w okresie wspólności majątkowej, jak i po ustanowieniu rozdzielności majątkowej, było wyłącznie własnością współmałżonka. Żadne zmiany w akcie notarialnym mieszkania nie były wprowadzane, jedynym właścicielem mieszkania od 30 grudnia 2013 r. pozostaje współmałżonek. Wnioskodawczyni w żadnym momencie nie była ani właścicielem ani współwłaścicielem przedmiotowego mieszkania. Ponadto Wnioskodawczyni nigdy nie posiadała prawa własności lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość, prawa własności budynku mieszkalnego jednorodzinnego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu dotyczącego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego. Wnioskodawczyni planuje zakupić nieruchomość w postaci budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Wnioskodawczyni będzie jedynym kupującym, to znaczy współmałżonek nie będzie uczestniczył w zakupie przedmiotowej nieruchomości. W wyniku tego zakupu Wnioskodawczyni stanie się też jedynym właścicielem nabywanej nieruchomości. Współmałżonek nie będzie miał żadnego udziału w zakupywanej nieruchomości.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty