Interpretacja indywidualna z dnia 10 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.324.2024.2.JS
Czynności realizowane w ramach Umowy typu cash poolingu nie będą podlegać opodatkowaniu PCC.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
30 czerwca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 30 czerwca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy dotyczącej wspólnego zarządzania płynnością finansową. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie z 8 sierpnia 2024 r. – w piśmie z 14 sierpnia 2024 r. (wpływ 17 sierpnia 2024 r.) i piśmie z 20 sierpnia 2024 r. (wpływ 20 sierpnia 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
System zarządzania płynnością
Są Państwo spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, utworzoną zgodnie z przepisami prawa polskiego. Posiadają Państwo siedzibę na terytorium Polski, podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce (są polskim rezydentem podatkowym) oraz są zarejestrowani jako czynny podatnik podatku od towarów i usług w Polsce. Są Państwo członkiem międzynarodowej grupy kapitałowej (dalej: Grupa).
W celu zwiększenia efektywności zarządzania środkami pieniężnymi oraz poprawy płynności finansowej, przystąpili Państwo do funkcjonującego w ramach Grupy transgranicznego systemu wspólnego zarządzania płynnością finansową (dalej: System). System obejmuje głównie spółki operacyjne w Polsce i w Czechach. Podstawą funkcjonowania Systemu jest umowa z 22 września 2022 r. o wspólnym zarządzaniu bieżącym rachunkiem (dalej: Umowa). Umowa została zawarta na czas nieokreślony pomiędzy spółką finansującą z Grupy z siedzibą (…) (dalej: Spółka Finansująca), a pozostałymi uczestnikami Systemu, którzy mają dowolność przystąpienia do Umowy. Główny zakres działalności Spółki Finansującej obejmuje zarządzanie finansowaniem spółek z Grupy, jak też udzielanie pożyczek podmiotom zewnętrznym. Spółka Finansująca jest podatnikiem podatku od towarów i usług zarejestrowanym (…) i rozlicza podatek od towarów i usług z tytułu realizowanych transakcji finansowych (jako obrót zwolniony).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty