Interpretacja indywidualna z dnia 31.03.2015, sygn. IBPBI/1/415-1574/14/ZK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/415-1574/14/ZK
Czy w związku z brakiem możliwości określenia aktualnej wartości budynku mogę ustalić wartość początkową środka trwałego w oparciu o wycenę sporządzoną przez biegłego, uwzględniającą ceny rynkowe?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z 19 grudnia 2014 r. (data wpływu do tut. Biura 31 grudnia 2014 r.), uzupełnionym 24 marca 2015 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie sposobu ustalenia wartości początkowej wskazanego we wniosku składnika majątku jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 31 grudnia 2014 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie sposobu ustalenia wartości początkowej wskazanego we wniosku składnika majątku. Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 13 marca 2015 r. Znak: IBPBI/1/415-1574/14/ZK wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło 24 marca 2015 r.
We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawczyni prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, z której dochody opodatkowane są na zasadach ogólnych. Razem z mężem nabyła od osoby fizycznej na podstawie aktu notarialnego dom jednorodzinny, który małżonkowie zdecydowali się przeznaczyć na siedzibę firmy. Od momentu zakupu były dokonywane prace inwestycyjne (ocieplenie, drenaż, elewacja, wykonanie kostki brukowej, ogrodzenie, itp.), które wpłynęły na zwiększenie wartości nieruchomości. Budynek nie był wprowadzony do ewidencji środków trwałych. Obecnie Wnioskodawczyni zdecydowała się przyjąć do działalności gospodarczej budynek, jako środek trwały. Z uwagi na fakt, że w akcie notarialnym zawarto cenę nabycia bez wyszczególnienia wartości gruntu i budynku oraz zważywszy, że część prac inwestycyjnych w postaci m.in. położenia kostki brukowej, utwardzenia terenu została wykonana sposobem gospodarczym z materiałów gromadzonych w latach poprzednich (pierwotnie przeznaczonych na cele prywatne) brak jest możliwości ustalenia wartości budynku.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty