16.01.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 16.01.2015, sygn. IBPBI2/423-1287/14/JD, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI2/423-1287/14/JD

Czy Spółka prawidłowo alokuje wskazane w stanie faktycznym koszty związane z wytwarzaniem lub nabyciem wyrobisk ruchowych jako stanowiące koszty bezpośrednio związane z przychodem ze sprzedaży węgla potrącane dla celów podatku dochodowego w dacie poniesienia?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 3 lipca 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z 10 października 2014 r. (wpływ do tut. Organu 20 października 2014 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikacji oraz określenia momentu potrącalności kosztów związanych z wytworzeniem lub nabyciem wyrobisk ruchowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 października 2014 r. do tut. Organu wpłynął wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikacji oraz określenia momentu potrącalności kosztów związanych z wytworzeniem lub nabyciem wyrobisk ruchowych.

We wniosku zostało przedstawione następujący stan faktyczny:

Spółka (dalej także Wnioskodawca) jest największym producentem węgla koksowego w Unii Europejskiej. W związku z zakresem prowadzonej działalności gospodarczej, w skład majątku Spółki wchodzą podziemne wyrobiska górnicze wraz z towarzyszącą im infrastrukturą. Zgodnie z przyjętą praktyką w sektorze górniczym, wyrobiska górnicze dzieli się zasadniczo na dwie główne grupy:

  • wyrobiska kapitalne - mające zasadnicze znaczenie dla zakładu górniczego, gdyż przez swój stały charakter służą procesowi wydobywczemu przez długi czas, niejednokrotnie przez cały okres funkcjonowania zakładu; wyrobiska kapitalne stanowią stałą, podziemną infrastrukturę zakładu górniczego i zasadniczo są traktowane jako środki trwale;
  • wyrobiska ruchowe - służące przygotowaniu pokładów dla celów eksploatacji poprzez dokonanie podziału poszczególnych partii złoża na pomniejsze pola wybierania uzależnione od technologii eksploatacji; zgodnie z praktyką branży górniczej przeznaczone są one do likwidacji, której podlegają sukcesywnie w trakcie prowadzonej eksploatacji. Prowadzona przez Wnioskodawcę eksploatacja wyrobiska ruchowego następuje w cyklach produkcyjnych przez wydobywanie węgla z kolejnych pokładów wchodzących w skład danego złoża i składa się zasadniczo z dwóch etapów. W pierwszym z nich drążone są wyrobiska przygotowawcze (chodniki), które tworzą szkielet rozcinki części złoża (pokładu) oraz dzielą złoże na pole wybierania ścian, a następnie - wyrobiska eksploatacyjne (przecinki ścianowe), niezbędne do dalszej eksploatacji pokładu. W toku wykonywania tych czynności pozyskiwany jest węgiel w wyniku tzw. eksploatacji chodnika. Podczas drugiego etapu eksploatacji prowadzone jest zbrojenie ściany w uprzednio wykonanych wyrobiskach eksploatacyjnych, a następnie dokonywane jest uruchomienie samej ściany, co wiąże się z pozyskiwaniem węgla w ramach dalszej eksploatacji pokładu poprzez eksploatację ściany.
ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne