Interpretacja indywidualna z dnia 23.09.2015, sygn. IPTPB3/4511-12/15-2/PM, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPB3/4511-12/15-2/PM
Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym, w razie wypłaty Wnioskodawcy środków pieniężnych tytułem wycofania przez niego części wkładu wniesionego do spółki osobowej, Wnioskodawca będzie mógł rozpoznać koszt uzyskania przychodu w wysokości odpowiadającej wskazanej w umowie wartości wniesionego wkładu, proporcjonalnie do wycofanej części tego wkładu, a tym samym wypłata ta będzie neutralna podatkowo?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 5 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w X działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 6 lipca 2015 r. (data wpływu 9 lipca 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wycofania części wkładu ze spółki osobowej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 9 lipca 2015 r. wpłynął wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wycofania części wkładu ze spółki osobowej.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest osobą fizyczną mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i podlega na jej terytorium nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. W okresie od dnia 6 grudnia 2012 r. Wnioskodawca prowadził działalność gospodarczą jako przedsiębiorca jednoosobowy. Na mocy aktu notarialnego z dnia 6 grudnia 2012 r. Wnioskodawca wniósł prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (dalej Kodeks Cywilny lub kc) oraz art. 5a pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej Ustawa o PIT) do spółki X spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowo-akcyjna z siedzibą w X, celem pokrycia akcji nowej emisji, które Wnioskodawca objął w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego ww. Spółki komandytowo-akcyjnej. Wartość wniesionego przedsiębiorstwa określona została w umowie przeniesienia ww. przedsiębiorstwa na poczet pokrycia akcji obejmowanych przez Wnioskodawcę w spółce komandytowo-akcyjnej w wysokości 5 988 499 zł (pięć milionów dziewięćset osiemdziesiąt osiem tysięcy czterysta dziewięćdziesiąt dziewięć złotych), która to wartość ustalona została w wyniku badania wartości przedsiębiorstwa Wnioskodawcy przez biegłego rewidenta, jako jego wartość godziwa.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty