Interpretacja indywidualna z dnia 15.04.2015, sygn. IPTPB3/4510-45/15-2/IR, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPB3/4510-45/15-2/IR
Ustalenie dochodu z tytułu otrzymania majątku w związku z likwidacją spółki.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku dnia 28 stycznia 2015 r. (data wpływu 2 lutego 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia dochodu z tytułu otrzymania majątku po likwidacji spółki jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 2 lutego 2015 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia dochodu z tytułu otrzymania majątku po likwidacji spółki.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest osobą prawną i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów w Polsce. Wnioskodawca nabędzie 100% udziałów w spółce kapitałowej posiadającej osobowość prawną z siedzibą w państwie członkowskim Unii Europejskiej (dalej Spółka). Przedmiotowe nabycie udziałów Spółki przez Wnioskodawcę nastąpi w drodze wniesienia udziałów Spółki do Wnioskodawcy w zamian za udziały Wnioskodawcy (wymiana udziałów) na mocy art. 12 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Po nabyciu przez Wnioskodawcę udziałów w Spółce, planowana jest reorganizacja w celu uproszczenia powstałej struktury właścicielskiej. W szczególności, rozważane jest dokonanie likwidacji Spółki. Wnioskodawca nie wyklucza, że likwidacja Spółki odbędzie się przed upływem 2 lat od nabycia udziałów Spółki przez Wnioskodawcę. W przypadku likwidacji Spółki, zakłada się, że majątek Spółki pozostały po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli, składający się na przedsiębiorstwo prowadzone przez Spółkę, nie zostanie w całości upłynniony, lecz zostanie przejęty przez Wnioskodawcę w ramach podziału majątku pozostałego po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty