Interpretacja indywidualna z dnia 05.10.2015, sygn. ILPP2/4512-1-529/15-3/EN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/4512-1-529/15-3/EN
Podatek od towarów i usług w zakresie obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej wpłat za pobyt w ośrodku pielęgnacyjno-opiekuńczym
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z 30 czerwca 2015 r. (data wpływu 6 lipca 2015 r.) uzupełnionym pismem z 6 lipca 2015 r. (data wpływu 10 lipca 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej wpłat za pobyt w ośrodku pielęgnacyjno-opiekuńczym jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 6 lipca 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej wpłat za pobyt w ośrodku pielęgnacyjno-opiekuńczym. Wniosek uzupełniono pismem z 6 lipca 2015 r. (data wpływu 10 lipca 2015 r.), w którym poinformowano o uiszczeniu opłaty oraz dołączono dowód wpłaty za wydanie interpretacji indywidualnej.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca działa na podstawie z dnia ustawy 15 kwietnia o działalności leczniczej (Dz. U. z 2011 r. nr 112, poz. 654). W swojej działalności statutowej Zainteresowany realizuje świadczenia zdrowotne w oparciu o umowy zawarte z oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia oraz świadczenia zdrowotne na zasadach komercyjnych. W ramach prowadzonej działalności statutowej Stowarzyszenie prowadzi Ośrodek pielęgnacyjno-opiekuńczy. Przedmiotem działalności jest całodobowa opieka medyczna, opiekuńcza i pielęgniarska z zakwaterowaniem i wyżywieniem pacjentów. Czynności podejmowane w jednostce mają za zadanie zapewnienie pacjentom realizacji podstawowych czynności życiowych oraz zapewnienie bezpieczeństwa socjalnego. Finansowanie usług świadczonych przez Ośrodek odbywa się ze środków NFZ oraz w części ze świadczeń emerytalnych lub rentowych pacjentów. W przypadku świadczeń realizowanych na zasadach komercyjnych, całość zapłaty za pobyt finansowana jest przez pacjenta lub jego rodzinę. Rozliczenia miesięczne z NFZ odbywają się na podstawie wystawionej faktury za wykonane świadczenia zdrowotne dla NFZ zgodnie z podpisaną umową. Wpłaty od pacjentów lub ich rodzin za pobyt w Ośrodku dokonywane są przelewem bankowym na rachunek Stowarzyszenia w sposób umożliwiający dokładne określenie, którego pacjenta i za jaki okres pobytu dotyczą, jak również gotówką w Kasie Ośrodka na podstawie dokumentu KP, który również umożliwia dokładne określenie za kogo opłata została pobrana i za jaki okres. Wszystkie wpłaty gotówkowe wprowadzane za pomocą dokumentu KP ewidencjonowane są w Raportach Kasowych za dany okres, w sposób umożliwiający ich kontrolę.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty