Interpretacja indywidualna z dnia 30.06.2015, sygn. ITPB2/4514-46/15/TJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/4514-46/15/TJ
Opodatkowanie nabycia weksla na podstawie indosu.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku złożonym w dniu 14 kwietnia 2015 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania nabycia weksla na podstawie indosu jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 14 kwietnia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania nabycia weksla na podstawie indosu.
We wniosku tym przedstawione zostało następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca chce nabyć weksel własny od jego Remitenta, osoby fizycznej. Weksel ten jest zupełny od chwili wystawienia, ma charakter abstrakcyjny, jest jedynym i samodzielnym nośnikiem zobowiązania do zapłaty na rzecz Remitenta oznaczonej w nim kwoty. Remitent ma zamiar przenieść ten papier wartościowy na Wnioskodawcę za pomocą indosu w rozumieniu art. 921 § 2 Kodeksu cywilnego. Remitent chce indosować weksel przy użyciu klauzuli: ustępuję na rzecz spółki E. Sp. z o.o. za kwotę (kwota w złotych) w G., z dniem (data indosowania) (podpis indosanta).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty