Interpretacja indywidualna z dnia 14.09.2015, sygn. ITPB1/4511-725/15/MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/4511-725/15/MR
Czy powstanie zakład na terenie Belgii, jeśli każda budowa kolejna jest osobnym zleceniem i nie jest powiązana z innymi wspólnym projektem, a także nie trwa dłużej ni 12 m-cy?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) w zw. z § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 17 czerwca 2015 r. (data wpływu 22 czerwca 2015 r.), uzupełnionym w dniu 18 sierpnia 2015 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów uzyskanych z tytułu działalności gospodarczej prowadzonej na terytorium Belgii jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 22 czerwca 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów uzyskanych z tytułu działalności gospodarczej prowadzonej na terytorium Belgii.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca ma obecnie zawieszoną działalność. Zamierza od 1 września 2015 r. realizować usługi budowlane w zakresie tynków (sama robocizna) na terenie Belgii. Podpisał już umowę ramową o rozpoczęciu współpracy od 1 września 2015 r. do 31 sierpnia 2017 r. Kontrakt ten zawiera bardzo formalne, niezobowiązujące szczegóły takie jak: dane firmy polskiej i belgijskiej, sposób rozliczenia podatku VAT przez kontrahenta belgijskiego i zabezpieczenie noclegów w razie rozpoczęcia konkretnych prac, za które będzie liczone od osoby/dzień. Do ramowego kontraktu będą aneksami dołączane kolejno, w czasie osobne umowy na poszczególne zakresy prac. Będą one zawierać: ilość i adresy domów do wytynkowania w ramach jednej umowy (będą to domy prywatnych inwestorów niepowiązane żadnym projektem, w różnych częściach Belgii), specyfikację budów, szacunkową ilość metrów, terminy ich realizacji, stawki, udział wyposażenia własnego oraz samochodów. Podstawą do wystawienia faktury za realizację umowy będzie rozliczenie zawierające adresy tynkowanych w ramach jednej umowy, ilość metrów, stawkę, uwagi. Wnioskodawca nie będzie posiadać w Belgii własnego biura, filii, magazynu itp. Materiały dostarczy kontrahent, Wnioskodawca robociznę. Realizacja jednej umowy (aneksu) może trwać od 2 do 6 tygodni, zakończona fakturowaniem na podstawie ww. rozliczenia. Następnie Wnioskodawca wraca do Polski tynkować i w razie zapotrzebowania wraca do Belgii, podpisując kolejną umowę, aneks (projekt) na 2-6 tygodni i tak przez 2 lata. Starając się o zaświadczenie A1 w ZUS Wnioskodawca zadeklaruje wspólnie z podwykonawcami (3 jednoosobowe firmy budowlane z Polski), że obroty w okresie kolejnych 12 m-cy wyniosą w Polsce nie mniej niż 25%, w Belgii nie więcej niż 75%. Wnioskodawca jest i będzie nadal polskim rezydentem podatkowym. Wnioskodawca nie będzie wracał na żadną z budów w Belgii drugi raz. Nie ma zatem możliwości żeby Wnioskodawca wraz z podwykonawcami przekroczyli 12 m-cy na jednej budowie albo w ramach jednej umowy (aneksu) do kontraktu ramowego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty