Interpretacja indywidualna z dnia 28 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.315.2024.3.ENB
Możliwość zastosowania metody unikania podwójnego opodatkowania oraz ulgi abolicyjnej do dochodów z pracy wykonywanej za granicą.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
13 czerwca 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zastosowania ulgi abolicyjnej do dochodów z pracy wykonywanej za granicą. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – w dniu 23 lipca 2024 r. (data wpływu).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Jest Pan osobą fizyczną, podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W Polsce posiada centrum interesów życiowych. W 2022 r. został Pan oddelegowany przez pracodawcę z Danii, i pracował Pan w Belgii do 16 kwietnia 2022 r. Po tej dacie pracował i obecnie pracuje Pan w Danii na podstawie kontraktu. Wszystkie przychody osiąga Pan z tytułu świadczenia pracy w ramach umowy o pracę. W Belgii świadczył usługi na terytorium tego kraju, natomiast zatrudniony w Danii świadczył, i świadczy do dziś, usługi w zakresie serwisu turbin wiatrowych na morzu. W 2022 r. pracował Pan w Danii jako technik zatrudniony na morzu w firmie A mającej siedzibę pod adresem, (...). Pracował Pan w projekcie morskim pod numerem (...) od 17 kwietnia 2022 r. do końca roku. W 2023 r. wykonywał Pan pracę wyłącznie na morzu poza terytorium lądowym Danii. Projekt – praca na morzu – wykonywana była w następujący sposób: A (farma wiatrowa, A - statek wypływa z portu A) i B (baza wypadowa znajdowała się w porcie B i z tego portu wypływał na dwa tygodnie do pracy na farmę wiatrową pod tą samą nazwą). Każdorazowo zostawał Pan zaokrętowany na jednostce pod nazwą X, a każdorazowe wejście na jednostkę oraz zejście musiało być potwierdzone w urzędzie celnym. Jego praca rozpoczyna się i kończy na morzu, ponieważ dotyczy ona pracy na farmach wiatrowych znajdujących się poza terytorium lądowym państw. Na mocy wewnętrznych przepisów prawa podatkowego w Danii uzyskany tam dochód podlegał opodatkowaniu z możliwością uzyskania zwrotu zapłaconego podatku. W kontekście podatkowym pomiędzy Polską a Danią obowiązuje umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z zastosowaniem metody odliczenia proporcjonalnego – jego pracodawca opłaca podatki z tytułu wypłacanego mu wynagrodzenia w Danii. W Polsce w 2022 r. osiągnął Pan dochód z zasiłku z ubezpieczenia społecznego z ZUS (tzw. chorobowe). Nie osiągał Pan żadnych innych dochodów w tzw. rajach podatkowych. Przy wyliczaniu podatku należnego do zapłaty w Polsce skorzystał z ulgi abolicyjnej wg art. 27g pkt 5 ustawy o podatku dochodowym. Następnie po kontroli zeznania podatkowego za rok 2022 przez pracownika Urzędu Skarbowego w (...), po stwierdzeniu przez tego pracownika, że ulga abolicyjna od dochodu osiągniętego w Danii mu się nie należy dokonał korekty zeznania PIT-36 za rok 2022 nie uwzględniając ulgi abolicyjnej w ogóle (nawet w wysokości 1360 zł).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty