Interpretacja indywidualna z dnia 13.04.2015, sygn. ITPP2/4512-52/15/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/4512-52/15/AP
Odliczenie podatku naliczonego z faktur dot. najmu samochodów, które następnie są refakturowane na klienta.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 14 stycznia 2015 r. (data wpływu 19 stycznia 2015 r.), uzupełnionym w dniu 31 marca 2015 r. (data wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego dotyczącego samochodów będących przedmiotem wynajmu jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19 stycznia 2015 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 31 marca 2015 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego dotyczącego samochodów będących przedmiotem wynajmu.
We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Prowadzi Pan działalność gospodarczą od 9 kwietnia 2009 r., polegającą na świadczeniu usług oznaczonych symbolem PKWiU 77.11.Z wynajem i dzierżawa samochodów osobowych i furgonetek. Zawarł Pan umowy handlowe ze swoimi Partnerami. Partner będzie świadczył usługi najmu samochodów między innymi klientom, którym przysługują samochody zastępcze w ramach polis ubezpieczeniowych. Ze względu na zawartą umowę pomiędzy Panem a firmą ubezpieczeniową, Partner nie ma prawa bezpośrednio obciążyć usługą wynajmu firmę ubezpieczeniową i wystawi fakturę na Pana, a Pan zrefakturuje usługę na firmę ubezpieczeniową, która jest płatnikiem. Usługi najmu będą trwać średnio od 3 do 7 dni, czyli na okres krótszy niż 6 miesięcy. Nie będzie Pan zobowiązany do ponoszenia kosztów serwisowania i ubezpieczenia ww. samochodów, ponieważ nie będzie ich użytkownikiem, ani stroną umowy najmu. Umowa będzie zawierana pomiędzy klientem ubezpieczyciela a Partnerem. Na Pana zostanie wystawiona faktura za wynajem, którą następnie będzie Pan refakturował na ubezpieczyciela. Po otrzymaniu od ubezpieczyciela zlecenia wynajmu pojazdu zastępczego dla jego klienta, zleci Pan wynajem Partnerowi (współpracującej z Panem innej wypożyczalni samochodów w danym mieście). Wypożyczalnia ta (Partner) przekaże pojazd klientowi i podpisze z nim umowę jako Pana Partner w danym regionie. Po zakończeniu najmu, ta sama wypożyczalnia odbierze samochód od klienta, a następnie, celem rozliczenia, wystawi fakturę na Pana, a Pan refakturuje usługę na ubezpieczyciela. Wynajem samochodów zastępczych będzie następował wyłącznie w celu realizacji konkretnego zlecenia. Partner wynajmie samochód konkretnej osobie wskazanej w zleceniu przez ubezpieczyciela na określony przez niego okres czasu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty